2018-10-02

Держгеонадра підтримує Стандарт EITI задля підвищення прозорості видобутку копалин

Держгеонадра провели зустріч з представниками EITI в Україні з метою запровадження широкої прозорості та відкритості відомостей про видобуток корисних копалин в Україні. Зокрема, мова йде про більш детальне розкриття даних щодо таких аспектів як кількісні показники їх видобутку, запаси, спеціальні дозволи на користування надрами тощо. В світлі нещодавніх змін до Бюджетного кодексу все важливішою стає інформація про   обсяг коштів, сплачених видобувними компаніями у бюджети всіх рівнів.

Так у Держгеонадрах під головуванням очільника відомства Олега Кирилюка було проведено робочу зустріч із головою Національного секретаріату ІПВГ Діною Нарежневою та іншими представниками Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ, EITI – Extractive Industries Transparency Initiative).

«Ми розуміємо, що створивши в сучасному форматі електронну систему звітування на базі наших даних про надрокористувачів зможемо забезпечити країні прозорість у видобувній галузі. Серед іншого, це потрібно для грамотного складання бюджету та стратегічної програми розвитку громади, а також моніторингу використання зазначених коштів та особливостей нарахування таких надходжень. Держгеонадра готові й надалі співпрацювати з представниками Ініціативи прозорості видобувних галузей для втілення прийнятого законопроекту», – зазначив Олег Кирилюк.

У ході зустрічі фахівці обговорювали подальші кроки майбутньої співпраці, зокрема, роботу з розробки нормативно-правових актів на виконання прийнятого законопроекту № 6229 «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», розробки ІТ-системи звітування в рамках ІПВГ, що відповідає рішенню Правління ІПВГ про перехід на електронне впровадження Стандарту на глобальному рівні, та інші питання, пов’язані з впровадженням Стандарту ІПВГ в Україні.

Олег Кирилюк наголосив, що з огляду на зміни до бюджетного законодавства, відповідно до якого місцеві громади будуть отримувати нові надходження від видобувних компаній, така інформаційно-аналітична підтримка надзвичайно важлива.

«Від імені Національного секретаріату ІПВГ в Україні, дякуємо Держгеонадрам за допомогу та співпрацю, адже ви є одним із ключових центральних органів виконавчої влади, які протягом останніх трьох років допомагають нам з підготовкою щорічних звітів ІПВГ” — сказала наприкінці зустрічі Голова Національного секретаріату ІПВГ Діна Нарежнева.

Довідка:

Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) – це незалежний і міжнародний стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 51 країні світу та включає такі країни як Норвегія, Великобританія, Німеччина, тощо.

Метою впровадження ІПВГ в Україні є забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни і розкриття державних доходів від видобувного сектора, в першу чергу для компаній нафтогазового сектору, а також вугільного та залізорудного секторів. Механізм дії Стандарту ІПВГ полягає в тому, що видобувні компанії публікують інформацію про платежі в бюджет та державним органам, а Уряд оприлюднює суми надходжень від видобувних компаній. Дані зіставляються щорічно в Національному звіті ІПВГ і супроводжуються міжнародною експертною оцінкою. Цей процес контролюється багатосторонньою групою зацікавлених осіб (БГЗО), яка складається з представників Уряду, приватного сектора та громадськості.