2005-12-02

Козацькі пороги підуть під воду, <BR><I>якщо зараз не зупинити добудову Ташлицької ГАЕС</I>

Колись урочище Гард та однойменний острів були одними з форпостів Запорозької Січі, заслоном на шляху в Україну чужинських орд. Зараз вони знов стали місцем "бойових дій", але цього разу козацький дух протистоїть не чужинцям...

Минулих вихідних мешканці Побужжя були вражені небаченим видовищем: бурхливими бузькими порогами мчали катамарани під жовтими прапорами "Пори". Сплав по Бугу - досить складний маршрут навіть улітку, у холодну ж пору року це вважається майже неможливим. Однак активісти "Пори" та спортсмени- водники київського клубу "Чотири сторони" зробили неможливе, і не заради спортивного рекорду. Так стартував черговий етап громадянської кампанії "Гарду - ТАК!". Її мета - зупинити добудову Ташлицької ГАЕС, яка в березні 2006 року має поховати під двадцятиметровим шаром води унікальне урочище Гард, острів Гард та останні в Україні та Європі гранітні пороги. "Щоліта на бузьких порогах тренується та відпочиває понад п'ять тисяч спортсменів та водних туристів з усієї України, не враховуючи просто відпочивальників із Миколаївщини. В Європі більше нема подібного водного об'єкта, у будь- якій країні він став би "золотою жилою" для спорту та відпочинку, - розповідає керівник клубу "Чотири сторони" Ігор Романенко. - У нас же не додумались ні до чого кращого, як все це затопити. Наш екстремальний листопадовий сплав - це акція протесту, покликана привернути увагу до трагедії Гарду. Якщо ми зараз не зупинимо варварство, то влітку цих порогів уже не буде, і наш сплав стане останнім в історії Бугу...".

Замовником будівництва виступає НАЕК "Енергоатом" та Міненерго України. Офіційна мета будівництва - зменшення перепадів напруги в пікові часи навантаження. Тобто Ташлицька ГАЕС навіть не дасть жодного додаткового кіловата, лише трохи полегшить життя енергетикам. "ТГАЕС - частина так званого Південно-Українського енергетичного комплексу; це типовий "совковий" проект-гігант, розроблений ще у 1970 роках за умов планової економіки і абсолютно непридатний до умов ринку, - коментує експерт "Пори" з екологічної політики Євген Дикий. - За проектом, економічна рентабельність якого дуже сумнівна, затопленню підлягає унікальний природний та культурний об'єкт. Бузький Гард - це неповторна геологічна пам'ятка, порiвняти яку можна лише iз дніпровськими порогами, затопленими ще у 1930-х. Це притулок кількох сотень видів тварин та рослин, які в розораних степах збереглися лише у скелястій річковій долині, і кількадесят з яких охороняється законами України. Нарешті, у зони затоплення потрапляють понад шістдесят пам'яток археології..."

Поки тривають експертизи та взаємні судові позови, будівельники проводять роботи, усупереч забороні Мінекології. Аргумент наводять просто дитячий: "Межі ландшафтного парку "Гранітно-степове Побужжя" не винесені в натуру"; людською мовою це означає, що вони не бачать табличок, і тому не знають, що копають у заповідному об'єкті. У відповідь активісти "Пори" обнесли периметр ландшафтного парку жовтими щитами, що видно здалеку, із написом "Національне надбання України. Під охороною партії "Пора".