2018-04-05

«Укрнафта» виплатила 300 млн грн податкового боргу в першому кварталі 2018 року

За перші три місяці 2018 року ПАТ «Укрнафта» сплатило податків на суму понад 3,3 млрд грн, в тому числі 300 млн грн у рахунок погашення простроченого податкового боргу. Компанія сплачує борг одночасно із сплатою всіх поточних податкових зобов’язань. Загалом фінансовий план компанії на 2018 рік передбачає виплату 1,2 млрд грн простроченого податкового боргу, сума якого становила 11,85 млрд грн на кінець 2017 року.

Водночас «Укрнафта» запропонувала Кабінету Міністрів України та Міністерству фінансів провести реструктуризацію простроченого податкового боргу на період чотирьох років, заморозивши нарахування штрафів та пені. Впродовж цього часу компанія готова виплатити частинами прострочений податковий борг за рахунок власних коштів від операційної діяльності, а також обслуговувати всі поточні податкові зобов’язання. Реструктуризація боргу дозволить зняти обмеження на інвестиційні витрати компанії та дасть їй змогу інвестувати приблизно 29 млрд грн протягом наступних 5 років. За цим сценарієм, окрім повернення повної суми простроченого податкового боргу, держава впродовж 5 років отримає від «Укрнафти» майже 80 млрд грн податкових надходжень, в тому числі 28 млрд грн додаткових податкових надходжень за рахунок збільшення інвестицій і видобутку.

Компанія наголошує, що ризиками для погашення податкового боргу можуть стати спроби блокування спецдозволів з боку регуляторних органів, а також проблеми в системі державних аукціонів з продажу нафти, через які «Укрнафта» реалізує нафту та конденсат за регульованими державою цінами. Минулого року більшість державних аукціонів не відбулись, що мало негативний вплив на стабільність грошового потоку компанії.

Довідково

На кінець 2017 року прострочений податковий борг ПАТ «Укрнафта» становив 11,85 млрд грн. Цей показник включає прострочену заборгованість самої компанії та її структурних підрозділів, а також борг по спільній діяльності. Підхід «Укрнафти» до обліку податкового боргу відповідає чинному законодавству та узгоджується з рекомендаціями незалежного зовнішнього аудитора. Переважна його частина сформувалась впродовж 2014-2015 років до зміни менеджменту компанії.

«Укрнафта» бачить 2 шляхи погашення податкового боргу. Компанія запропонувала передати Державній фіскальній службі в податкову заставу 2 млрд м3 газу, ринкова вартість якого становить приблизно 15 млрд грн. Другий варіант – розстрочення податкового боргу на кілька років та його погашення частинами за рахунок власних коштів «Укрнафти». Компанія проводить консультації з урядом щодо реструктуризації простроченого податкового боргу з 2016 року. У січні 2018 року нові пропозиції з цього питання були представлені Віце-прем’єр-міністру України Володимиру Кістіону.

Водночас питання податкового боргу компанії часто використовується державними органами, як підстава для блокування її діяльності. Минулого року Держгеонадра не продовжувала дію 9 спецдозволів «Укрнафти», посилаючись на наявність податкового боргу. Така практика була визнана незаконною в судовому порядку. На початку березня цього року Міністерство природи та екології винесло на публічне обговорення законопроект, що передбачає скасування спецдозволів на видобуток вуглеводнів для компаній, що мають податковий борг. Ця пропозиція в сукупності з відсутністю узгодженого рішення проблеми податкової заборгованості «Укрнафти» створює загрозу для всієї діяльності компанії, яка є одним з п’яти найбільших платників податків України, найбільшим виробником нафти в країні та належить до великих роботодавців.