2013-05-27

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи провів слухання на тему: "Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні"

Як зазначила у своєму виступі голова Комітету Ірина Сех, з 2012 року органи державної влади ухвалили низку рішень щодо видобування сланцевого газу в Україні. Цього року підписано Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська, між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." і товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська".

"Сланцевий газ є важливим енергоресурсом серед нетрадиційних видів палива. Водночас, можливі екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні, що викликає протести громадськості. Зокрема, це стосується екологічних наслідків застосування технології гідророзриву пласта і можливого забруднення питної води", - наголосила І.Сех.

На слуханнях виступили народні депутати, урядовці, представники іноземних компаній, науковці, керівники громадських природозахисних організацій, представники місцевого самоврядування областей, в яких планується видобування сланцевого газу. Зокрема, йшлося про ризики забруднення водоносних горизонтів та водних об‘єктів, необхідність використання значних обсягів води при видобуванні, технологічне застосування небезпечних хімічних речовин, можливе посилення сейсмоактивності при масовому застосуванні гідророзриву пласту, необхідність використання значного земельного фонду, необхідність утилізації відходів буріння, ймовірність викидів сланцевого газу в атмосферу, що сприяє парниковому ефекту.

Представники компаній, які прагнуть видобувати сланцевий газ в Україні, розповідали про безпечність технологій, які вони застосовують під час видобування. Водночас, екологи наполягали, що для захисту здоров’я людей та довкілля необхідно заборонити використання методу гідравлічного розриву пласту на території України.

За підсумками обговорення було ухвалено рішення, що Комітет узагальнить всі пропозиції учасників слухань та напрацює проект рішення із рекомендаціями щодо внесення змін до чинного законодавства з метою захисту інтересів громад та збереження довкілля.

Верховна Рада України