Міндовкілля працює над переговорними позиціями України по імплементації Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди

Скільки часу потрібно Україні на повну імплементацію Директиви 2010/75/ЄС  про промислові викиди та впровадження найкращих доступних технологій і методів управління, на які відступи та інструменти очікуємо від європейських партнерів  – ці питання обговорила заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва із представниками Федерації роботодавців України. 

Вже у червні у рамках офіційного скринінгу відбудеться двостороння зустріч з Єврокомісією за розділом 27 “Довкілля та зміна клімату”Під час зустрічі Україна презентує поточний стан відповідності законодавства праву ЄС та майбутні плани щодо досягнення відповідності. За результатами Європейська Комісія надасть свої висновки та прийматиме рішення щодо відкриття переговорів за розділом 27.

“Україна стоїть на порозі вступу до Європейського Союзу. Ми готуємося до відкриття переговорного процесу по нашому розділу 27 “Довкілля та зміна клімату”, який, як показує досвід інших країн, є одним з найскладніших. Водночас  75-та директива є однією з найдорожчих в імплементації. Тож основна задача переговорників, пояснити партнерам, скільки часу та які ресурси потрібні кожному сектору економіки, щоб успішно пройти трансформації на практиці”, – зазначила Вікторія Киреєва. 

За її словами, реформа зменшення та контролю промислового забруднення є тією, де досягти показників ЄС за короткий термін неможливо, саме тому під час офіційних переговорів важливо отримувати такі інструменти як «перехідні періоди» та «відступи». Вони вже закладені в прийнятому рамковому законодавстві України. Наразі необхідно обгрунтувати такі терміни європейським партнерам та показати дорожню карту України у цьому напрямку.

Відтак у рамках зустрічі учасники домовилися, провести аналітичне дослідження щодо поточних економічних показників, строків та фінансових інструментів, необхідних кожному сектору для впровадження НДТМ. Міндовкілля проаналізує ці дані для формування переговорної позиції на основі реальних даних підприємств.

Нагадаємо, на шляху до ЄС у липні 2024 року в Україні прийнято Закон “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”. Він імплементує глави 1, 2 та 7 Директиви 2010/75/ЄС і створює базис для отримання промисловими підприємствами інтегрованого довкіллєвого дозволу на кожну установку. Це сприятиме зменшенню промислових викидів, а отже зниженню рівня забруднення довкілля.

Закон набере чинності вже в серпні поточного року. Він зобов’язує підприємства використовувати найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) – тобто ті, що мінімізують шкоду для довкілля. Зокрема, у підприємств буде  чотири роки, щоб отримати  інтегрований довкіллєвий дозвіл. Передбачені й можливі відступи – до 7 років у разі, якщо досягнення нормативів гранично допустимих викидів, визначених у висновках НДТМ, становить непропорційно високу вартість порівняно з перевагами для довкілля. Тобто Закон створює умови для поступового переходу на нову дозвільну систему та найкращі доступні технології та методи управління.