Т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак в ефірі телеканалу «Київ» прокоментував ситуацію щодо зниження рівня води у Київському водосховищі.
Наразі на річках країни утримується режим осінньої межені – водність річок є нижчою від норми жовтня.
Принципи сталого використання водних ресурсів річки Дніпро формуються виходячи із зарегулювання її 5 водосховищами – Київським, Канівським, Кременчуцьким, Кам’янським та Дніпровським.
Вода дніпровських водосховищ використовується для забезпечення питного водопостачання, промисловості та зрошення сільськогосподарських земель.
Щомісяця Міжвідомчою комісією по узгодженню режимів роботи дніпровських та дністровських водосховищ при Держводагентстві узгоджуються режими роботи дніпровських водосховищ та затверджуються Держводагентством.
З метою забезпечення постійного контролю водогосподарської обстановки в басейні річки Дніпро, Держводагентство здійснює оперативне відстеження та моніторинг стану водних об’єктів.
Разом з тим, під час критичних ситуацій у Об’єднаній енергетичній системі України, дніпровські ГЕС, за рахунок обсягів водних ресурсів, неодноразово стабілізували ситуацію в Об’єднаній енергетичній системі України.
У зв’язку з похолоданням по всій території України, відсутністю централізованого опалення та постійними ракетно-дроновими атаками, для стабілізації роботи ОЕС України у період з 18 по 21 жовтня відбулось активне спрацювання Київського водосховища нижче позначок узгоджених Міжвідомчою комісією при Держводагентстві на жовтень 2024 року.
За 4 доби Київське водосховище було спрацьовано на 37 см та його вільний об’єм становив 1,056 км3. Про що ПрАТ «Укргідроенерго» попередило листом.
Київське водосховище є найбільш значним акумулятором річкових наносів і мілководдя займають значну площу водосховища. При зниженні рівня відбувається оголення прибережних ділянок, саме мілководь, де глибини менше 1 метра.
В осінній період, при зниженні рівня води, риба переміщується на глибші ділянки, і це не здійснює такого негативного впливу, як весною, коли відбувається нерест.