«Зелений перехід» дає потенціал для заміщення втрат видобувних галузей внаслідок війни

Заступниця Міністра енергетики, голова Багатосторонньої групи з Ініціативи прозорості видобувних галузей Юлія Підкоморна провела чергове засідання групи.

У ході засідання було обговорено початок роботи з підготовки Звіту ІПВГ за 2021 рік – за результатами тендеру у вересні було обрано незалежного адміністратора, компанію Ernst & Young, що готуватиме цей звіт.

Також було представлено і ухвалено звіт про прогрес ІПВГ за 2021 рік. Зокрема, минулого року було завершено роботу над онлайн-платформою для подання видобувними компаніями звітів з ІПВГ. Онлайн-ресурс було прийнято на баланс Міненерго, проведено низку заходів з незалежними адміністраторами, донорами, громадськими організаціями щодо покращення роботи порталу і організовано консультації для компаній щодо використання онлайн-платформи. Також протягом минулого року було оновлено склад багатосторонньої групи ІПВГ. Крім того, Міненерго підготувало зміни до нормативно-правових актів для приведення їх у відповідність до законодавства про ІПВГ.

З огляду на воєнний стан в Україні учасники засідання погодились продовжити терміни подання звітів для компаній.

Під час засідання було представлено звіт про енергетичний перехід, розроблений компанією Е&Y на замовлення Міжнародного секретаріату ІПВГ. Документ містить огляд інформації та статистичних даних Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні, дослідження впливу військового вторгнення росії на економічні результати видобувних галузей, рекомендації стосовно інтеграції України в енергетичний перехід ЄС, огляд можливостей для України в цьому контексті.

У звіті вказується, що інтеграція України в енергетичний перехід ЄС може не тільки компенсувати втрати від економічного спаду на ринку викопного палива через війну, а також забезпечити додаткові фінансові надходження, що зумовить збільшення обсягів валового випуску, ВВП й доходів бюджету України.

Так, було визначено окремі суттєві потенційні джерела доходів України, які можуть бути реалізовані в процесі енергетичного переходу ЄС та України. Зокрема, йдеться про експорт електроенергії, надання послуг зі зберігання газу, розвиток водневої енергетики, ЕСКО-контракти, виробництво біодизелю і біоетанолу, експорт біометану, зберігання електроенергії та послуги з балансування, видобуток літію як сировини для виробництва акумуляторів, виробництво обладнання для ВДЕ, продаж квот на викиди парникових газів.