Як повернути річкам життя і забезпечити сталий розвиток громад? – звітує WWF-Україна

У звіті WWF-Україна представлено цілісний підхід до аналізу та відновлення річкових систем, який відкриває нові можливості для збереження природи, повідомляє Басейнове управління водних ресурсів річок Прут та Сірет

.  Цей звіт представляє результат комплексного дослідження впливу штучних перешкод на річках Прут та Сірет, ініційованого WWF-Україна, з метою покращення екологічного стану водних ресурсів. У ньому аналізуються впливи штучних перешкод, таких як греблі, опори мостів та інші конструкції, на природний баланс річок і якість життя місцевих громад.

Дослідження базувалося на детальному аналізі, проведеному в польових умовах. Воно включало фото- та відеозйомку, аерозйомку за допомогою дронів і технічну оцінку бар’єрів. 

На основі зібраних даних було створено інтерактивну карту в системі ArcGIS, яка показує розташування кожного бар’єра з детальним описом. Це значно полегшує аналіз і забезпечує зручну візуалізацію даних.

Польові дослідження виявили пріоритетні об’єкти для ренатуралізації. Було визначено два головні бар’єри, технічні та екологічні характеристики яких вказують на значний потенціал для покращення стану річкових екосистем. Запропоновано практичні рекомендації та розроблено два техніко-економічні обґрунтування.

Цей проєкт є не лише локальною ініціативою, а й важливим прикладом для інших регіонів України. Результати досліджень і запропоновані рішення можуть бути використані для впровадження подібних проєктів у басейнах інших річок: 

  • На рівні громад реалізація проєкту покращує умови життя мешканців. Знесення бар’єрів забезпечує зростання рибних запасів, що підтримує місцеве рибальство. Відновлення природного стану річок сприяє розвитку зеленого туризму та рекреаційних зон.
  • На національному рівні проєкт сприяє впровадженню європейських стандартів: Рамсарської конвенції та Водної рамкової директиви ЄС.
  • На глобальному рівні відновлення екосистем річок Прут і Сірет є частиною більш широких зусиль із захисту біорізноманіття та боротьби зі змінами клімату.

Ознайомитись зі звітом можна за посиланням: Виявлення штучних споруд, що перешкоджають вільній течії річок в басейні Пруту і Сірету