Вчені розробили кристалічний матеріал, який може збирати воду з повітря без використання енергії

Про новітню розробку повідомлялося на сайті Interesting Engineering.

Натхненням для створення інноваційних кристалів Janus послугувала сама природа, а саме – флора та фауна пустелі, яким доводиться виживати в умовах посухи. Наприклад, організм пустельних жуків та ящірок складається з гідрофільних і гідрофобних елементів, що дозволяє їм ефективно вихоплювати вологу з повітря.

«Атмосфера Землі містить велику кількість невикористаної прісної води, але нам терміново потрібні матеріали, які можуть ефективно вловлювати та збирати цю вологу та конденсувати її у питну воду», — зазначив очільник проєкту, професор Наумов (Pance Naumov). За його словами, використання цієї технології у більших масштабах допоможе боротися з дефіцитом води у світі.

Дослідницька група визначила три органічні сполуки з високою хімічною універсальністю для вирощування органічних кристалів Janus. Ці кристали мають гідрофільні та гідрофобні області на своїх поверхнях. Гідрофільна зона ефективно захоплює воду, тоді як гідрофобна частина полегшує переміщення зібраної вологи до резервуару. 

Попередній найпопулярніший спосіб отимання питної води – опріснення – вимагає значних витрат енергії, що робить його енергоємним рішенням, в той час, як кристали Janus природним чином конденсують вологу з повітря або туману. Цей процес забезпечує ефективний збір вологи без потреби у використанні енергії.