Уряд схвалив Стратегію реформування державного екологічного контролю в Україні до 2029 року

Кабінет Міністрів України  схвалив Стратегію реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на період до 2029 року та затвердив операційний план заходів з її реалізації у 2025—2027 роках.

«Цим рішенням Уряд не просто затвердив покроковий дороговказ здійснення реформи, а й демонструє ЄС та міжнародним партнерам готовність до впровадження реформи. Тепер на черзі – посилена робота над законодавчими змінами, схвалення низки актів Уряду задля повноцінного старту реформи та запуск пілотних проектів у трьох територіальних округах екологічної інспекції: Поліському, Південно-Західному та Центральному», – заявила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.

За її словами, основа реформи – перехід від “каральної” моделі екологічного контролю до “превентивної” – спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, запровадження сучасних технологій та посилення відповідальності за шкоду довкіллю. У планах – впровадити ризик-орієнтований підхід до планування перевірок, який відповідатиме європейським підходам. Це дозволить виявляти і попереджувати ризики.

Ключові кроки, які передбачає стратегія:

● Усунення дублюючих функцій державного екологічного нагляду у різних органах влади, а також можливості здійснення дозвільних та контрольних функцій одним органом влади. Усі функції державного екологічного нагляду мають здійснюватись єдиним інтегрованим органом держекоконтролю.

● Запровадження принципів пропорційності та невідворотної відповідальності за шкоду навколишньому природному середовищу: не просто сплатити штраф, а усунути шкоду, завдану довкіллю.

● Трансформація діючих органів Державної екологічної інспекції України за еколого-ресурсними та еколого-техногенними принципами.

● Посилення матеріальної бази галузі, зокрема шляхом створення сучасних вимірювальних лабораторій. Вони будуть працювати за європейськими стандартами із значно більшим спектром досліджень та забезпечуватимуть збір і належне зберігання доказів.

● Запровадження служби оперативного реагування на виклики у органах екологічного контролю – вона працюватиме 24/7. І саме в рамках пілотних проектів відтестуємо такий інструмент.