Голова Державної служби геології та надр України взяв участь у розширеному засіданні Антикризового штабу стійкості економіки в умовах воєнного стану «Щодо нагальних потреб забезпечення виробничої потужності промисловості будівельних матеріалів в контексті Плану відновлення України від наслідків війни (Указ Президента України №266/2022)». До заходу долучилися представники профільних комітетів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів місцевого самоврядування, галузевих об’єднань виробників будматеріалів, профспілок. Захід організувала Українська спілка промисловців і підприємців України.
Держгеонадра всіляко сприяють відбудові України. Для цього забезпечують стабільну роботу, реагують на потреби економіки, готуючи нові пропозиції спеціальних дозволів на користування надрами, регулярно проводять аукціони. Це дає надходження до держбюджету та можливість бізнесу працювати. Геологічна галузь є основою сталого й ефективного розвитку національної економіки. Тому зараз дуже важливо продовжувати працювати на повну, навіть у ці важкі для країни часи, щоб зберегти робочі місця та сплачувати податки.
«Україна володіє багатою ресурсною базою корисних копалин будівельної групи. Залучення інвесторів у їх видобування пришвидшить відбудову України завдяки забезпеченню національної промисловості якісною вітчизняною сировиною, – зазначив Роман Опімах. – Бізнес демонструє готовність інвестувати в розробку надр шляхом участі в електронних аукціонах, а Держгеонадра оголошують торги тільки на ті лоти, які цікаві надрокористувачам. Це дієвий інструмент, що забезпечує прозору процедуру надання спеціальних дозволів у користування, створює умови для визначення ринкової ціни лоту».
Наразі будівельна галузь втратила близько 30% виробничих потужностей, а рівень завантаженості підприємств становить від 10% до 40%, відсутній актуалізований реєстр виробників будівельних матеріалів. Це ускладнює залучення національного бізнесу до локальних проєктів з відбудови, які фінансуються міжнародними донорами. Серед інших проблем – ускладнена логістика, зростання собівартості продукції, замінованість кар’єрів, брак кадрів.
Всі учасники зустрічі були одностайними в тому, що підтримка промисловості будівельних матеріалів необхідна в контексті Плану відновлення України від наслідків війни. За результатами засідання Антикризового штабу будуть підготовлені спеціальні рекомендації для внесення їх до документу.
Державна служба геології та надр України оголосила проведення восьмих аукціонів у 2023 році, на які запропонувала ділянки надр з покладами піску, піщано-галькового матеріалу, піску кварцового, суглинку, вапняку та інших корисних копалин. Торги заплановані на 15 листопада.