Однією з причин низької ефективності видобувних робіт є відсутність коштів, спрямованих на геологорозвідувальні роботи та впровадження нових технологій і сучасного обладнання, вважають геологорозвідники НАК «Надра України». Про це йшлося під час зустрічі міністра енергетики, голови Полтавської ОДА з керівниками нафтогазовидобувних компаній, Держгеонадр, НАК «Надра України», ДКЗ України, представниками інших відомств та органів місцевого самоврядування, що відбулася 6 липня у смт Котельва на Полтавщині.
Про це GEOnews.com.ua повідомили в аналітичному відділі ДП «Укрнаукагеоцентр» НАК «Надра України».
В доповідях та при обговоренні були розглянуті основні найбільш злободенні питання нафтогазовидобувної та геологорозвідувальної галузей, що призвело до зменшення власного видобутку вуглеводнів та обсягів геологорозвідувальних робіт.
Якщо б з тих коштів, що держава отримує від видобувних підприємств у вигляді рентних платежів (з яких в цьому році лише для НАК «Нафтогаз» виділено близько 100 млрд грн), хоча би 1 % було б направлено на геологорозвідку, то ми відновили б цю галузь, а якби 5 % – то ми б забезпечили повністю необхідні прирости запасів вуглеводнів на рівні минулих років, – відзначають в «Укрнаукагеоцентрі».
На сьогодні на геологорозвідувальні роботи на нафту і газ виділено всього 19 млн гривень – за ці кошти можна тільки розпочати буріння однієї свердловини.
В минулі роки в рамках держбюджету існував спецфонд, до якого здійснювалося цільове відрахування частини коштів, отриманих у вигляді податку від видобутку вуглеводнів (тобто частина ренти у нинішньому розумінні). За рахунок акумульованих таким чином коштів відбувалося фінансування державної програми геологорозвідувальних робіт на корисні копалини, в тому числі на нафту та газ. Відсутність такого цілеспрямованого джерела фінансування геологорозвідувальної галузі призвело до фактичного краху власної галузі, яка є основою і обов’язковою умовою для збереження існуючих обсягів власного нафтогазовидобутку та подальшого його нарощування.
За результатами обговорення та дискусії було розглянуто шляхи подолання кризи в галузях та виходу з існуючого стану. Зокрема, прийнято рішення про надання пропозицій для чергового звернення до Уряду з вимогою зниження податкового навантаження на видобувну галузь. Водночас, джерела та обсяги фінансування геологічної галузі залишились невизначені, хоча це є головною умовою збільшення власного вуглеводневидобутку.