2008-02-08

Україна. Про визначення платників рентної плати та платежів за користування надрами

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ від 21.01.2008 р. № 851/7/15-0917

Про визначення платників рентної плати та платежів за користування надрами

Державна податкова адміністрація України розглянула лист <...> стосовно необхідності законодавчого врегулювання питання провадження господарської діяльності договорами спільної діяльності, пов'язаної з користуванням нафтогазоносними надрами (далі - Договори), і повідомляє.

У відповідності до статті 4 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Пунктом 1 частини 3 Прикінцевих положень Закону України від 30.11.2006 р. № 398-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" та пунктом 19 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визначено, що платниками рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат є суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток вуглеводневої сировини на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, тобто утримують майнові права з видобування вуглеводнів в межах конкретних ділянок надр. Договори не можуть бути платниками ренти, оскільки частиною третьою статті 14 Закону України від 12 липня 2001 року № 2665-III "Про нафту і газ" (далі - Закон № 2665) власникам спеціальних дозволів заборонено передавати до об'єднання у майні спільної діяльності майнові права, що виникають на підставі таких Договорів.

Абзацом другим пункту 1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 року № 115, визначено, що платниками збору за геологорозвідувальні роботи є надрокористувачі незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони. Відповідно до частини 15 статті 1 Закону № 2665 користувач нафтогазоносними надрами - це юридична або фізична особа, що має спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.

Пунктом 2 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року № 1014, визначено, що плата за користування надрами для видобування корисних копалин справляється з усіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями.

Відповідно до статті 13 Кодексу України про надра до надрокористувачів віднесено підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни. Таким чином, платниками плати за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи можуть бути лише юридичні або фізичні особи, які отримали спеціальні дозволи на користування надрами. Слід зазначити, що Договори не належать ні до однієї із вказаних категорій суб'єктів цивільних відносин.

Заступник Голови                                                                         С. Чекашкін

Державна податкова адміністрація України