2008-02-27

Україна. На охорону водних ресурсів та захист територій від шкідливої дії води

Понад 170 млн. гривень передбачено у Державному бюджеті України 2008 року для захисту територій від шкідливої дії вод, ведення моніторингу, паспортизації та управління водними ресурсами. Порядок використання цих коштів визначено постановою Уряду від 22 лютого ц.р. № 68.

В межах України підтоплення є найбільш поширеним небезпечним екзогенним геологічним процесом, що охоплює до 30% її території. Останні 25 років рівнинна частина території України є зоною регіонального розвитку процесів підтоплення та погіршення екологічних та соціально-економічних умов життєдіяльності.

Активізація процесу підтоплення почалась з 1981-82 p.p., охопивши приблизно 10,1 тис. кв.км. Нині ця площа складає майже 129,6 тис. кв. км. Від процесів підтоплення так чи інакше потерпають до 12-16 млн. чоловік. Якщо взяти до уваги, що економічні збитки від підтоплення сільгоспугідь щороку складають 500 гривень/га. та 10-25 тис. гривень/га. у містах, то загальні соціально-економічні втрати можуть перевищувати 1,5-2,0 млрд. гривень на рік.

Нині в Україні для подолання негативних наслідків підтоплення та шкідливої дії вод реалізуються чотири державні цільові програми. Зокрема, комплексна програма захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод на період до 2010 року та прогноз до 2020 року, комплексна програма розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь у 2001 – 2005 роках та прогнозу до 2010 року, комплексна програма ліквідації наслідків підтоплення територій в містах і селищах України та програма комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиса у Закарпатській області на 2002-2006 роки та прогноз до 2015 року.

За даними Держводгоспу, тільки виконання Комплексної програми захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь дасть змогу захистити 413 населених пунктів та 94 тис. гектарів угідь.

Прийняття постанови забезпечить ефективне використання коштів загального та спеціального фондів державного бюджету, що спрямовуються на охорону водних ресурсів та захист територій від шкідливої дії вод. Чіткіше визначено пріоритети виконання природоохоронних і протипаводкових заходів, що здійснюються за бюджетними програмами.

Урядовий портал