У нафтогазовидобувному комплексі України склалася непроста ситуація, за якої практично припинені геологорозвідувальні роботи та спорудження нових нафтових і газових свердловин. Це вкрай негативно позначилось на життєдіяльності територіальних громад, на території яких здійснюється видобуток нафти і газу.
Зокрема, це стосується м. Охтирка, де розташовані два провідні підприємства галузі: НГВУ «Охтирканафтогаз» та Охтирське управління бурових робіт, які є структурними одиницями ВАТ «Укрнафта».
Особливо в скрутному становищі опинилося Охтирське управління бурових робіт з кількістю працюючих більше 800 чоловік. Починаючи з квітня 2009 року, значна частина буровиків знаходиться в простої не з вини працівника. З червня 2009 року інженерно-технічні працівники підприємства переведені на неповний робочий тиждень. Причиною цього стало зниження обсягів робіт для Охтирського УБР на 2009 рік.
Обсяги буріння у 2008 році склали близько 42,5 тис. метрів проходки, що вже на 15,8% менше, ніж у попередньому 2007 році. Виробничою програмою на 2009 рік, сформованою і затвердженою ВАТ «Укрнафта», Охтирському управлінню бурових робіт доведено план з обсягу спорудження свердловин лише у розмірі 9,2 тис. метрів проходки, що складає 21,4% до показників 2008 року. Планові показники підприємством були виконані практично протягом І кварталу 2009 року.
Припинення робіт із спорудження розвідувальних та експлуатаційних свердловин є реальною загрозою для зупинки ще одного провідного підприємства – НГВУ «Охтирканафтогаз», на якому працюють 3,9 тис. осіб (30,7% від середньооблікової чисельності штатних працівників міста).
Ситуація з Охтирським управлінням бурових робіт має негативні соціально-економічні наслідки для міста в цілому, адже його бюджет значною мірою формується за рахунок результатів виробничої діяльності підприємств нафтогазовидобувної галузі. Найбільш вагомим джерелом надходжень до місцевого бюджету м. Охтирка є податок з доходів фізичних осіб. Питома вага надходжень вказаного податку в загальній сумі власних та закріплених доходів загального фонду бюджету міста становить 83,2 %. Охтирське управління бурових робіт посідає друге місце в рейтингу сплати податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету м. Охтирка. Протягом 2008 року від Охтирського управління бурових робіт до міського бюджету надійшло податку з доходів фізичних осіб в сумі 3606,7 тис.грн., що становить 11,3 % в загальній сумі надходжень даного податку до бюджету міста.
У зв’язку зі скороченням обсягів виробництва, а відтак і фонду оплати праці Охтирського УБР з липня по грудень поточного року на 40,0 %, бюджет міста недоотримає 900,0 тис.грн., що є достатнім для утримання одного дитячого навчального закладу або загальноосвітньої школи міста.
Враховуючи викладене, та з метою недопущення погіршення соціально-економічного розвитку регіонів України, де здійснюється видобуток нафти і газу, і, як наслідок, загострення суспільно-політичної ситуації, депутатський корпус Охтирської міськради за рішенням ради звернувся до Президента України В.А.Ющенка, голови Верховної Ради України В.М. Литвина, Прем’єр – Міністра України Ю.В. Тимошенко, голови Сумської обласної ради В.М.Токаря, голови Сумської облдержадміністрації М.І.Лаврика з вимогою негайного втручання у вирішення питання щодо відновлення стабільної роботи підприємств нафтогазовидобувного комплексу держави, й, зокрема, підприємств НГВУ «Охтирканафтогаз» та Охтирського управління бурових робіт ВАТ «Укрнафта». На думку депутатів, в умовах зростання цін на нафту та природний газ, припинення роботи нафтогазовидобувних підприємств є зрадою національних інтересів України.
Розгляд питання та прийняття цього звернення – одне з рішень 35 (позачергової) сесії Охтирської міської ради. В роботі пленарного засідання сесії взяли участь 24 депутати з 32 обраних.
Крім цього, позачергова сесія розглянула ще двоє питань – про внесення змін до бюджету міста на 2009 рік та про Положення про цільовий фонд Охтирської міської ради. Прийняті відповідні рішення.
Провела пленарне засідання сесії міський голова І.І.Демченко.