2023-11-22

Україна аналізує тенденції European Critical Raw Materials Act 2030

Українська делегація вдруге взяла участь у Raw Materials Week – щорічному заході, організованому Європейською комісією. Широке коло зацікавлених сторін обговорило політику та ініціативи в галузі сировинних ресурсів, забезпечивши огляд поточної діяльності ЄС у цьому секторі.

Під час візиту українська сторона провела консультації з європейськими партнерами з DG GROW щодо виконання Меморандуму про стратегічне партнерство із сировинних ресурсів, укладеному в червні 2021 року між Україною та ЄС. Вже розроблено й затверджено Дорожню карту на 2023–24 рр., якою передбачено проведення 21 спільного заходу, левова частка яких готується за сприянням представництва Єврокомісії в Україні та ЄБРР. Саме співробітництво з країнами-партнерами (серед яких Україна, Канада, Казахстан і Намібія) визначене як пріоритетне проєктом Стратегії ЄС щодо критичної сировини до 2030 року. Також Україну запросили до Critical Raw Material Club, членами якого є країни-виробники та споживачі критичної сировини. Проведення першого засідання заплановане на початок грудня 2023 року в місті Дубаї під час COP28. 

Протягом 2023 року Україна провела значний масив «домашньої роботи» з метою адаптації законодавства у видобувній сфері до сучасних передових практик. Верховна Рада України кардинально оновила національне гірниче законодавство, зокрема Кодекс України про надра, а Уряд розробив та прийняв необхідні підзаконні акти. Ключовим елементом реформи є забезпечення зручних і рівних правил доступу до корисних копалин через дерегуляцію та цифровізацію дозвільних процесів.

Зелений і цифровий переходи наразі є ключовими стратегіями розвитку економіки ЄС, метою є досягнення кліматичної нейтральності. Україна має значний потенціал для забезпечення постачання критичних корисних копалин, які є основою сучасних низьковуглецевих технологій. Крім того, розробка мінеральних ресурсів України сприятиме зменшенню залежності ЄС від поставок з КНР та інших країн з авторитарними режимами влади, що є пріоритетом в політиці країн ЄС.

На території України зосереджені поклади 22 з 34 корисних копалин, які входять до переліку критичних для ЄС. Україна традиційно є однією з 10 провідних країн за видобутком титану, марганцю, цирконію, графіту, а також має підтверджені запаси літію, берилію, рідкоземельних елементів і нікелю. Щоб розробляти родовища критичних мінералів, Україні потрібен капітал і передові технології, максимально безпечні для людей та довкілля. За попередніми оцінками, необхідно інвестувати близько 15 мільярдів євро для розвитку 10 найбільш перспективних проєктів із видобування критичних корисних копалин, їх переробки та налагодження виготовлення продукції всередині України.

Одне з основних завдань в рамках Меморандуму – створення сталих ланцюгів спільного виробництва, переробки та постачання критичних сировинних ресурсів. Україна вже підготувала перелік ділянок надр із критичною сировиною для залучення іноземних інвесторів – Ukraine Critical Minerals Portfolio, що містить описи понад 30 інвестиційних об’єктів. За підтримки французької геологічної служби BRGM, підготовлено монографію «Strategic Minerals of Ukraine and their Investment Attractiveness», що посприяє промоції українського ресурсного потенціалу. Також за напрямом залучення іноземних інвестицій, значною допомогою з боку ЄС було б надання статусу Стратегічних окремим бізнес-проектам в Україні, що має допомогти в отриманні фінансування.