Нафтогаз інтенсифікує видобуток на виснажених родовищах

Дивізіон «Нафтогаз Розвідка і Видобування», не зважаючи на несприятливі ринкові умови, продовжує реалізовувати програму інтенсифікації для втримання видобутку на виснажених родовищах.

Починаючи з вересня 2016 року, компанія виконала 464 операції з гідравлічного розриву пласта (ГРП) на 253 свердловинах, які забезпечили додатковий видобуток 6 млрд м3 газу.

«В умовах значного падіння ціни на газ ми коригуємо операційні плани, щоб зменшення інвестицій мінімально вплинуло на виробничі результати. Програма ГРП – напрям, який довів свою ефективність. Результати цих операцій в середньому дають близько 14% добового видобутку. Тому в планах до кінця року – виконати досить значну кількість операцій. Завдяки ефективній роботі на виснажених родовищах нам вдалося уникнути значного падіння видобутку в першому півріччі, яке відзначалося надскладними економічними умовами», – повідомив Олександр Романюк, директор дивізіону «Нафтогаз Розвідка і Видобування».

За чотири роки, з початку перших ГРП, команда фахівців дивізіону досягла високого коефіцієнту успішності операцій – понад 80% із них дають позитивний ефект. Операції з ГРП допомагають іншим проектам, таким як буріння бічних стовбурів, розробка газу у щільних породах тощо, покращити свою економіку та результативність.

Серед останніх успішних кейсів – свердловина №90 Чутівського родовища, яка давала 4 тис. м3 газу на добу, а після буріння бічного стовбура та операції з ГРП її дебіт зріс у 40 разів – до 168 тис. м3 на добу.

Також у в II кварталі 2020 р. компанія отримала позитивний ефект після проведення робіт з ГРП на низці свердловин з глибинами понад 4000. Роботи з такими покладами є більш ризиковими та вимагають ретельної технічної підготовки. Так, наприклад, на свердловині №65 Західно-Солохівського родовища після виведення на оптимальний робочий режим отримали 232 тис м3 газу на добу після проведення ГРП (ріст у 14 разів проти початкового добового дебіту газу – 17 тис. м3), а на свердловині №76 Східно-Полтавського родовища вдалося збільшити добовий видобуток у 20 разів – з 3 тис. м3 до 70 тис. м3 газу на добу.

Довідково

Гідравлічний розрив – це процес закачування рідкої суміші в пласт під високим тиском для створення і закріплення невеликих тріщин в породі з метою отримання припливу вуглеводнів. Розчин, який закачують в породу на глибинах більше 1500 м, на 99,5% складається з води та піску, інші 0,5% – це гуарова камедь (використовується в харчовій промисловості), сіль, поліакриламід (використовується у косметичних засобах), кислоти (використовуються у побутовій хімії).