Понад два тижні у Шарм-ель-Шейху тривала 27 Кліматична конференція, яка мала б завершитися 18 листопада. Однак у суботу, 19 листопада, учасники саміту ще продовжували сперечатися по більшості пунктів підсумкового рішення.
Відбувалися численні неформальні консультації та обговорення в групах, між переговорними групами та за участю президента СОР27 дискутувалися найбільш болючі питання цьогорічної конференції. Головними «каменями спотикання», які обговорювали до пізньої ночі суботи, стали:
– фінансування втрат та збитків країнам, що страждають від зміни клімату;
– створення програми з підвищення амбіцій зі скорочення викидів парникових газів;
– імплементація глобальної цілі з адаптації.
Фінальна сесія погодження документів та закриття конференції розпочались із значною затримкою – о 4-й ранку 20 листопада – коли значна кількість учасників від різних країн вже залишили конференцію.
Результатом СОР27 стали такі рішення:
– Узгоджено механізм створення фонду фінансування втрат та збитків від зміни клімату. Наразі йдеться про погодження створення комітету, який напрацює технічні аспекти роботи фонду. Сам фонд буде створений на СОР28 у наступному році. Він надаватиме підтримку найбільш вразливим до зміни клімату країнам.
– Досягнуто значного прогресу в питаннях адаптації до зміни клімату. Цього року країни домовились про шляхи та напрямки подальшої співпраці. Її результатом має стати затвердження глобальної цілі з адаптації на СОР28. Фінансовому комітету ООН запропоновано до СОР28 розглянути можливість та підготувати звіт щодо подвоєння фінансування заходів з адаптації до зміни клімату.
– Зі значними дебатами та суперечками погоджено створення програми щодо підвищення амбіцій зі скорочення викидів парникових газів. Програма триватиме до 2026 року. Вона
включатиме тематичні заходи для визначення прогалин країн у їх кліматичних політиках та напрацювання подальших кроків за цими напрямками.
27 Кліматичний саміт у Шарм-ель-Шейху зібрав близько 45 тисяч учасників з усіх країн світу, що включали окрім формальної переговорної групи учасників, також представників
урядів, міст, неурядових організацій, науковців, молоді та бізнесу. Вони представляли свої досягнення, обмінювались досвідом та амбітними планами, а також створювали партнерства для реалізації спільних кліматичних цілей.
Україна цього року також вперше мала свій національний павільйон, де за весь період СОР27 було проведено 30 заходів. За 2 тижні роботи конференції павільйон відвідали понад 4500 учасників. Серед них Спеціальний представник Президента США з питань клімату Джон Керрі, американська дипломатка та політологиня, адміністраторка Агентства США з Міжнародного розвитку USAID Саманта Павер, спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, президент СОР26Алок Шарма та інші високопосадовці та представники делегацій країн з усіх континентів світу, журналісти, науковці та представники міжнародних та неурядових організацій.