Цього року Міністерство освіти і науки України вперше за тривалий період часу виділило близько 15 млн грн для проведення капітального ремонту на єдиній українській антарктичній станції "Академік Вернадський".
Як повідомляє в середу Відділ зв'язків з ЗМІ Міносвіти України, під час традиційних проводів 23-ої української антарктичної експедиції (УАЕ) за участю міністра освіти і науки Лілії Гриневич зазначалося, що ці кошти підуть на те, щоб створити комфортні умови для життя на станції, а також поліпшити можливості для проведення досліджень.
"У нас є багато різних викликів, зокрема, пов'язаних з фінансуванням наших наукових досліджень в Антарктиді. Зараз вся українська антарктична програма коштує 72 млн грн. Вперше за багато років сюди закладені кошти для проведення капітального ремонту на станції. Крім того, завдяки проведенню відкритих тендерних процедур Національному антарктичному науковому центру в цьому році вдалося заощадити близько 10 млн грн, які ми хочемо інвестувати в розвиток і поліпшення досліджень", – зазначила Л.Гриневич.
У Міносвіти інформують, що в четвер, 22 березня, в Антарктиду вирушать 2 українські експедиції. Перша – яка буде на станції цілий рік. До неї увійшло 12 осіб – 7 наукових і 5 технічних працівників. В.о. начальника Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) Євген Дикий анонсував, що літню експедицію в такому вигляді відправлять в останній раз.
"Це остання зимівля, яка складається виключно з чоловіків. Ми повертаємо практику гендерної рівності, щоб нарівні з чоловіками на станції проводили дослідження і жінки, давали блискучі наукові результати. Думаю, що склад наступної літньої експедиції вже буде іншим", – сказав він.
У повідомленні наголошується, що учасники літньої експедиції будуть здійснювати метеорологічні, біологічні та геофізичні дослідження. Наприклад, продовжать безперервні спостереження за зміною клімату, за станом озонової діри, вивчатимуть зміни рівня моря, аномальне магнітне поле, популяцію пінгвінів тощо.
"Варто зазначити, що в цьому році біологічні дослідження розширять 6 новими видами", – поінформували в Міносвіти.
Друга експедиція – сезонна, до якої увійшли 12 вчених. Вони будуть працювати під час перезмінки 22-й і 23-й УАЕ – протягом майже трьох тижнів. Вчені, зокрема, будуть відбирати зразки для досліджень, заявки на які подали 20 науково-дослідних установ України.
"Відновлення повноцінних сезонних експедицій під час антарктичного літа – це одне з наших головних завдань. Тому що останнім часом щорічно їх тривалість постійно зменшувалася, і в минулому році "сезонка" взагалі тривала два з половиною дні. У цьому році ми розширили її тривалість до 18 днів. А вже в грудні 2018 р. плануємо робити повноцінну тримісячну сезонну експедицію ", – розповів Є.Дикий.
Він також додав, що стратегічними завданнями для НАНЦ є поширення діяльності, крім Антарктики, також на Арктику і відродження українського наукового флоту. А з найближчих завдань – забезпечення нормального Інтернет-зв'язку на станції, що дозволить робити онлайн-трансляції, розширення міжнародної співпраці, відновлення морських досліджень в Південному океані, розробка нової державної програми досліджень в Антарктиці на 2021-2030 роки.
Наприкінці лютого 12 учасників 23-й УАЕ пройшли обов'язкове навчання, де отримали необхідні на крижаному континенті знання і вміння, а також вчилися взаємодіяти в наближених до антарктичних умовах.