Китайці добралися до казахської нафти
І потіснили при цьому російських конкурентів

Російський концерн "Лукойл" не зміг позавчора заблокувати придбання  китайським нафтовим концерном КННК (Китайська національна нафтова компанія) активів канадської фірми "Петро-Казахстан" зі штаб-квартирою у місті  Калгарі, яка контролює велетенські нафтові родовища у Казахстані. Китайці заплатили за акції "Петро-Казахстану" 4,18 млрд. доларів і завдяки цьому контракту отримали доступ до родовищ, потенціал яких оцінюється в 550 млн. барелів нафти. До Китаю нафта транспортуватиметься трубопроводом довжиною 1800 кілометрів, будівництво якого вже розпочалося. Його пропускна здатністьстановитиме щонайменше 20 млн. тонн нафти на рік. Буквально до останньої хвилини цей контракт намагався заблокувати російський "Лукойл". Канадцітому і продали свій пакет акцій, бо починаючи з минулого року російські таказахські нафтові магнати шляхом численних судових позовів намагалися вижити їх із казахського ринку. Суд канадської провінції Альберта відразу ж затвердив придбання КННК компанії "Петро-Казахстан", повідомляє китайська інформагенція "Сіньхуа". "Петро-Казахстан" є міжнародною нафтовою  компанією, яка зареєстрована в Канаді. Її акції котируються на канадській, американській, британській, німецькій та казахстанській фондових біржах, а виробничі потужності перевищують сім мільйонів тонн сирої нафти в рік.

"Лукойл" та "Петро-Казахстан" мають по 50 відсотків акцій у спілці "Тургай Петролеум". Росіяни прагнули заволодіти повним пакетом акцій, але китайці виявилися спритнішими. КННК домовилася з казахською владою, пообіцявши продати третину придбаних нею акцій Казахстану та поділитися належними "Петро-Казахстану" нафтовими полями. Китайський уряд висловив задоволення з приводу придбання КННК акцій канадської компанії. Голова уряду Китаю Вен Дзябао після укладання угоди мав зустріч зі своїм казахським колегою Даніалом Ахмедовим, під час якої заявив, що укладене цього року стратегічне партнерство між двома країнами тепер вийшло на ще вищий рівень.

Задоволення китайців зрозуміле, якщо врахувати, що за обсягами споживання нафти Китай вийшов на друге місце у світі після США і тепер відчуває дефіцит вуглеводневої сировини. Казахи також мають привід радіти. "Петро-Казахстан" забезпечував 50 відсотків потреби казахського ринку в бензині, дизельному пальному, мазуті та авіаційному пальному. Тому Казахстан проводить цілеспрямовану політику зменшення впливу закордонних інвесторів у нафтовому секторі.