2024-06-11

Азербайджан може допомогти Україні зберегти транзит газу

В Європейському союзі виникла ідея, яка дозволить Україні зберегти транзит газу. Вона полягає у тому, щоб замінити російський газ азербайджанським, пише Bloomberg із посиланням на власні джерела. Переговори знаходяться на ранньому етапі, але Україна в принципі не проти. Транзит – це додаткові гроші для економіки, а якщо трубопроводи не будуть використовуватися, вони можуть стати військовими цілями для Росії.

"Є два фактори, які ми завжди повинні пам'ятати. По-перше, Україна має неймовірну інфраструктуру транзиту та зберігання газу, яку слід використовувати, і Україна зацікавлена у використанні цієї інфраструктури, оскільки вона дає багато переваг", – сказав Bloomberg голова правління Нафтогазу Олексій Чернишов. Він виключив будь-яку можливість співпраці з російським Газпромом, але сказав, що транзит газу з Азербайджану "може мати певне майбутнє".

Інтерес до цієї ідеї проявляють у Німеччині (зокрема газовий гігант Uniper SE) та Словаччині. У травні словацький прем'єр Роберт Фіцо їздив до Азербайджану для переговорів про диверсифікацію постачань газу. Для Росії такий план міг би бути цікавим, пише видання, якщо він передбачатиме постачання на умовах свопу (обміну), що дозволить Газпрому продавати свій газ в інше місце замість Азербайджану. Ідея свопів не чужа нафтогазовим ринкам і використовується, коли не існує фізичної можливості доставити паливо з одного місця в інше. Bloomberg вказує, що угода, якщо й буде реалізована, то не раніше кінця року. Потрібно уточнити багато деталей, до того ж на переговори може вплинути ситуація на фронті.