НАДПУ закликає відтермінування впровадження CBAM для України

Національна асоціація добувної промисловості України (НАДПУ ) звернулася до ключових представників державної влади з нагальним питанням, що загрожує обвалити економіку – впровадження Європейським Союзом механізму вуглецевого коригування імпорту (CBAM). Про це йдеться на телеграм-каналі “Про надра”: “Цей екологічний інструмент ЄС, який змушуватиме імпортерів платити за викиди вуглецю при виробництві товарів, для України, яка переживає жахливу війну, стане нищівним торговельним бар’єром. Особливо болючим удар буде по гірничометалургійній галузі, яка генерує левову частку нашого експорту до ЄС (93% від товарів, що підпадають під CBAM!) та є ключовим наповнювачем бюджету“.

НАДПУ прогнозує, що “у перший рік повноцінного CBAM наші експортні втрати сягнуть $202 млн.
До 2030 року ця цифра зросте до $1,44 млрд щорічно! Під загрозою повне зупинення експорту стратегічно важливих товарів, таких як цемент, добрива, чавун та сталевий прокат. Загальні податкові втрати можуть сягнути $910 млн у 2030 році. В умовах війни, коли внутрішній ринок звузився, експорт до ЄС є життєво важливим для наших підприємств, збереження робочих місць та підтримки економіки. CBAM стане ще однією непосильною перешкодою, що суперечить самій логіці підтримки України з боку ЄС. Україна декларувала свої “зелені” амбіції, але війна відкинула нас назад, не залишивши часу та ресурсів на швидку адаптацію”.

Асоціація закликає:
Активізувати та скоординувати зусилля всіх центральних органів виконавчої влади для термінового відтермінування впровадження CBAM для України.
Уряд – негайно розпочати переговори з ЄС щодо застосування статті 30.7 Регламенту CBAM, яка передбачає можливість коригування для країн, що зазнали руйнівних та непередбачуваних подій, таких як наша війна. А також  винести питання про внесення змін до Регламенту CBAM на розгляд Європейського парламенту та Європейської Ради.
Саме зараз, як ніколи, потрібна консолідація зусиль для захисту нашої економіки! Ми віримо, що справедливість та розуміння нашої унікальної ситуації переможуть.
Парламентарів – вжити заходів парламентського контролю стосовно діяльності центральних органів виконавчої влади з питання відтермінування впровадження регуляцій CBAM для України. Також  ініціювати комітетські слухання із зазначеного питання.