Верхньодніпровська міська рада в судовому порядку розриває договір оренди земельної ділянки в межах контуру Малишевського родовища, на якій розташовано північну частину карʼєру ТОВ «Мотронівський ГЗК» (Group DF Дмитра Фірташа) для видобутку циркон-рутил-ільменітоносних пісків (на фото). Про це повідомляє NADRA.INFO із посиланням на рішення Господарського суду Дніпропетровської області, згідно з яким земельну ділянку загальною площею 155,7 га з кадастровим номером 1221083300:02:026:0032 Мотронівський ГЗК має повернути міській раді «у стані, приданому для подальшого її використання».
Крім цього, компанія має сплатити близько 5,5 млн грн заборгованості з орендної плати за користування землею в 2024 р..
Саме цей борг став підставою для розірвання договору:
«З 2021 року (з моменту переходу права власності на зазначену земельну ділянку до комунальної власності Верхньодніпровської міської територіальної громади) по 01.01.2024 відповідач належним чином виконував свої зобов`язання за договором оренди, своєчасно та в повному обсязі здійснюючи сплату орендної плати до місцевого бюджету. Однак, з січня 2024 року по грудень 2024 року відповідач систематично порушував умови договору в частині здійснення оплати. Так, внаслідок несплати орендної плати станом на 01.02.2025 у відповідача виникла заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1221083300:026:0032 за період з січня 2024 року по грудень 2024 року перед місцевим бюджетом Верхньодніпровської міської територіальної громади у розмірі 5 426 167,58 грн», – йдеться в рішенні.
Верхньодніпровська міськрада неодноразово просила Мотронівський ГЗК сплатити за користування землею, після чого звернулася до суду, який розірвав договір.
Рішення суду ще не набрало законної сили і може бути оскаржене.
У Мотронівському ГЗК вважають, що за наслідками розірвання договору міська рада не отримає очікуваного результату, у зв`язку зі встановленням обмежень та спеціальної процедури передачі в користування/власність земельних ділянок, розташованих в межах спеціальних дозволів на користування надрами.
Та й взагалі вимога міської ради про розірвання договору оренди, на думку надрокористувача, була завчасною і такою, що порушує принцип пропорційності: «Відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України учасники цивільних правовідносин мають діяти добросовісно. У даному випадку позивач, замість досягнення компромісу, одразу ініціював розірвання договору, що суперечить принципам співпраці між органом місцевого самоврядування та підприємством».
В ТОВ «Мотронівський ГЗК» пояснювали суду, що з 2016 р. компанія перебуває в стадії будівництва гірничо-збагачувального комплексу, не здійснює виробництво та реалізацію продукції, відповідно не має доходу:
«Залежність діяльності товариства від дій державних органів, запровадження військового стану в Україні у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України є обставинами, що унеможливили повноцінне здійснення підприємницької діяльності ТОВ «Мотронівський ГЗК».
До того ж, через скрутне фінансове становище діяльність товариства є збитковою (що підтверджується офіційними документами), а рахунки ТОВ «Мотронівський ГЗК» перебувають під арештом внаслідок відкриття виконавчого провадження на підставі рішень господарського суду, які товариство не мало можливості виконати в добровільному порядку внаслідок відсутності фінансування.
Комбінат також апелював до Сертифікату Торгово-промислової палати, яким було засвідчено війну РФ проти України як форс-мажорні обставини, однак суд звернув увагу, що цей документ поширюється тільки на обовʼязки щодо виконання програми робіт на родовищі і не звільняє від відповідальності за порушення зобовʼязань за договором оренди.