Кількісний стан підземних вод: позитивна динаміка, але загрози залишаються

Згідно з останнім звітом Європейської комісії про імплементацію Водної рамкової директиви (ВРД), 95% підземних водних об’єктів ЄС мають добрий кількісний стан, що є незначним покращенням у порівнянні з попереднім циклом, коли цей показник становив 92,4%. Про це йдеться у матеріалі WWF-Україна. Надмірне використання водних ресурсів залишається серйозною проблемою в деяких регіонах, особливо там, де спостерігається високе навантаження з боку сільського господарства та міських територій.

До основних причин погіршення кількісного стану підземних вод відносяться:

  • Надмірний забір води для сільськогосподарських і промислових потреб.
  • Засолення прибережних водоносних горизонтів через їх надмірну експлуатацію.
  • Вплив змін клімату на процеси поповнення підземних водоносних шарів.

Якість води в ЄС покращується надто повільно, і більшість країн, ймовірно, не встигнуть досягти “доброго екологічного стану” до 2027 року.

Одним із найбільш тривожних висновків звіту є те, що лише 26,8% поверхневих вод ЄС відповідають стандартам хімічної якості, що є значним погіршенням у порівнянні з 2015 роком, коли цей показник становив 33,5%. Основною причиною такого негативного тренду є наявність “повсюдних, стійких, біоакумулятивних і токсичних речовин” (uPBTs), серед яких:

Ртуть – один із найнебезпечніших забруднювачів водойм.
Поліциклічні ароматичні вуглеводні (PAHs) – утворюються внаслідок спалювання викопного палива та органічних матеріалів.
Полібромовані дифенілові ефіри (PBDEs) – широко застосовуються в пластику та текстилі й накопичуються у водних екосистемах.

Без цих сполук відсоток водних об’єктів, які досягли б доброго хімічного стану, становив би 81%, що вказує на те, що проблема полягає в старому забрудненні та поточних промислових викидах.

Документ також містить докладний аналіз стану водних ресурсів у ЄС, екологічних загроз та труднощів, з якими стикаються країни-члени на шляху до виконання цілей ВРД до 2027 року.

Читати матеріал повністю – за посиланням.