Під час виступу на Енергетичному конгресі "ЕнергоВесна – 2016" Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик окреслив чотири основні напрямки, які дозволять впровадити реформи та зробити державні об’єкти цікавими та інвестиційно привабливими.
Перший блок питань, за словами Міністра, – це очищення, яке включає проведення загального аудиту. «Неможливо зробити реформи, якщо не зробимо оцінки прорахунків в енергетичній галузі», – переконаний Ігор Насалик. На думку голови Міненерговугілля, в першу чергу слід ідентифікувати борги, розблокувати роботу підприємств, зокрема НАЕК «Енергоатом». «Ми вважаємо, що "Енергоатом" є базовим стратегічним підприємством, відповідальним за енергетичну безпеку в цілому», – наголосив І. Насалик.
Другий блок питань, на яких зупинився Міністр, – це впровадження реформ. При цьому він звернув увагу на необхідність відновлення довіри до Уряду та Програми його діяльності, а також контролю з боку суспільства за діями посадовців. Основна умова успіху реформ, за словами Міністра, не тільки в розробці стратегії, а в її реалізації.
Одним із пріоритетів Міністр назвав продовження роботи щодо впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей. «Ми прагнемо зробити роботу Міністерства більш публічною та прозорою», – підкреслив Міністр.
Ігор Насалик окремо зупинився на питаннях реформування вугільної галузі. За його словами, Міненерговугілля планує підготувати до ліквідації 11 шахт, вивести на нульову рентабельність та віддати на приватизацію 15 шахт, а в управлінні держави залишити 7 шахт, які становлять основу енергетичної безпеки держави. Водночас наголосив, що у разі ліквідації шахт для шахтарів розроблять спеціальні соціальні програми. Саме з цією метою Міністерство розпочало співробітництво з програмою адаптації Великої Британії. Ще два напрямки роботи, на яких зупинися Міністр, – це впровадження заходів з енергоефектиності та енергетична безпека країни.
Міністр наголосив на важливості реструктуризації НАК «Нафтогаз України», збільшення видобутку газу. Міністр переконаний, що Україна зможе за рахунок нарощування власного видобутку та заходів з енергоефективності та енергозбереження повністю відмовитися від імпортного газу протягом 2016-2020 років. "Саме через п'ять років – з 2016-го по 2020 рік – ми можемо перейти до позиції, і я глибоко переконаний, що перейдемо: ми завершимо процес імпорту газу з території інших держав", – сказав він.
Одним із завдань є також відновлення експорту електроенергії. «Пропонуємо проект Енергомосту «Україна – ЄС»: оновлення лінії 750 кВт Хмільник-Жешув, відновлення експорту та добудова 3-го і 4-го блоків Хмельницької АЕС», – зазначив Ігор Насалик. Міністр також виступив з підтримкою реалізації проекту будівництва централізованого сховища ядерного палива з американською компанією Holtec як умови енергетичної безпеки України та подолання її залежності від Росії.
Також перспективним, за словами Міністра, є напрямок біоенергетики. На переконання Ігоря Насалика, усі ці заходи, включаючи заходи з енергоефективності, дадуть можливість відмовитися від імпорту газу та досягти енергетичної безпеки, яка є основою державної та соціальної безпеки України.