Національна асоціація добувної промисловості України направила офіційні зауваження до Державної служби геології та надр щодо проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин та компонентів стратегічного та критичного значення та переліків ділянок надр».
Чому в Асоціації наполягають на перегляді переліків?
Виключення з проєкту графіту, залізної руди та золота суперечить нормам чинного законодавства: Відповідно до ст. 6 Кодексу про надра стратегічними можуть бути визнані ті корисні копалини, які мають критичне значення для економічної безпеки держави, сприяють сталому розвитку, інноваційності та декарбонізації. Наявність суттєвого потенційного розриву між попитом і пропозицією на світових ринках (як у випадку з графітом) — ще один визначальний критерій.
Графіт
Україна — серед лідерів за запасами графіту, має перспективи та технології для повного ланцюга виробництва. Графіт незамінний у «зеленій» енергетиці, акумуляторах для електромобілів, ядерній енергетиці, оборонній галузі. Його виробництво — довготривалий процес, тому втрата існуючих потужностей створює високий ризик постачання, особливо в умовах домінування на ринку Китаю (62% світового виробництва у 2020 році).
Залізна руда
В Україні працює понад 10 великих ГЗК і шахтоуправлінь, які формують основу промисловості та експортного потенціалу (2,8 млрд доларів доходу лише за 2024 рік). Видобуток має стратегічне значення як для економіки, так і для обороноздатності (використання у фортифікаціях, військових технологіях, макетах техніки для введення в оману ворожих дронів).
Золото
Попри відсутність промислового видобутку, Україна має значний золоторудний потенціал. Золото — ключовий ресурс для електроніки, оборонної галузі та фінансової стійкості.
У разі повної залежності від імпорту, ризик перебоїв у постачанні надзвичайно високий.
Також фахівці НАДПУ звернули увагу на юридичну неповноту підходу до формування переліків:
Частина 6 ст. 6 Кодексу про надра передбачає, що методика віднесення копалин до переліку стратегічної та критичної сировини має бути затверджена КМУ: “Проте така методика досі не розроблена і не затверджена, що ставить під сумнів об’єктивність і прозорість включення копалин до переліків. Відповідно, ми звернулися з проханням призупинити подальше просування проєкту до моменту затвердження зазначених методик”.
Національна асоціація добувної промисловості України наполягає: графіт, залізна руда та золото мають бути включені до переліку стратегічних і критичних копалин. Це відповідає національним інтересам, забезпечує економічну безпеку та дозволяє реалізовувати потенціал України як надійного постачальника сировини для світу.