Голова Державної служби геології та надр України Олег Гоцинець взяв участь в імітаційній сесії, присвяченій екологічній оцінці, екологічній відповідальності, екологічним злочинам, де презентував партнерам з ЄС стан імплементації європейських директив у галузеве законодавство, зокрема в частині підземних вод. Це підготовчий етап до офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС, який передбачає моделювання двосторонньої зустрічі між Україною та Європейською Комісією, запланованою на 16–20 червня 2025 року.
«В даному розділі низка Директив вже частково імплементована в національне законодавство. Окремі їх положення реалізуються через підзаконні акти. Йдеться, зокрема, про Директиви 2006/118/ЄС, 2008/105/ЄС, 2000/60/ЄС. Сьогодні ми продовжуємо працювати над завершенням впровадження європейських норм для повної гармонізації регулювання сфери користування та захисту підземних вод», – повідомив Олег Гоцинець.
Голова Держгеонадр розповів, що з метою збору даних про якість та кількість підземних вод була створена державна мережа моніторингу підземних вод, яка складалася з 846 пунктів спостережень, з яких 328 – діючі, 86 – законсервовані та потребували ремонту, 432 знаходяться на тимчасово непідконтрольній території. Спостереження за рівнем підземних вод у мережі державного моніторингу в 2020 році проводилися на 134 створах, за хімічним складом – на 40 створах. З 2022 року через відсутність фінансування державний моніторинг не проводиться та потребує відновлення.
Крім того, створена та розміщена на Державному геологічному порталі інтерактивна карта артезіанських свердловин, яка містить інформацію про користувача водного об’єкта, обсяг видобутку та використання підземних вод за добу, мінералізацію, приналежність до басейну підземних вод тощо.
Після проведення сесії доповідачі отримають зворотний звʼязок від європейських експертів з пропозиціями та коментарями для доопрацювання своїх матеріалів, які будуть представлені на офіційному скринінгу.