У Брюсселі розпочалася двостороння зустріч делегацій України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за Розділом 20 «Підприємництво та промислова політика», що належить до Кластера 3 «Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток».
Голова Державної служби геології та надр України Олег Гоцинець у режимі онлайн взяв участь у зустрічі, під час якої презентував Єврокомісії стан імплементації законодавства ЄС у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
«З метою забезпечення сталого управління ресурсами та наближення до стандартів ЄС ми активно працюємо на імплементацією європейських норм у вітчизняне галузеве законодавство. Серед першочергових документів – Регламент (ЄС) 2024/1252. Станом на сьогодні понад 70% положень Регламенту вже впроваджено та відображено, зокрема, в Кодексі України про надра та в оновленій Програмі розвитку МСБ до 2030 року», – повідомив Голова Держгеонадр.
Так, стаття 6 Кодексу України про надра передбачає визначення стратегічної та критичної сировини і розробку методології визначення їх переліків. Досить ґрунтовно імплементовано в національному законодавстві положення статті 19 Регламенту в оновленій Загальнодержавній програмі розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року, яка, серед іншого, передбачає заходи з розвідки критично важливих видів сировини, включаючи геологічне картування.
За останні п’ять років Україна здійснила значний прогрес у діджиталізації галузі та адмініструванні послуг. Сьогодні спільно з європейськими партнерами Держгеонадра працюють над продовженням проєктів із цифровізації геологічної інформації.
Водночас для правового наближення України до ЄС необхідно доопрацювати національне законодавство в частині спрощення дозвільних процедур і впровадження повного циклу «видобування – збагачення – переробка» сировини. Окремої уваги потребує запровадження принципу циркулярності у видобувній галузі та ухвалення проєкту Закону про управління відходами видобувної промисловості, який транспонує Директиву 2006/21/ЄС. Це ті ключові напрями, над якими будуть сконцентровані зусилля ЦОВВ.