Дайджест: “Скандал навколо Тарасівського родовища титанових руд: громади Білоцерківщини проти видобутку радіоактивного металу”

Інна Міхно, 23.04.2025, КиївВлада

На Білоцерківщині загострюється конфлікт через можливе відновлення видобутку титанових руд на Тарасівському родовищі. Попри численні протести в минулому, у березні Кабмін включив це родовище до Переліку надр стратегічного та критичного значення, що надаватимуть у користування через аукціони. Володарська та Маловільшанська громади виступили проти через ризики загрози довкіллю, здоров’ю населення та порушенню екосистеми регіону та річки Рось. Київська облрада стала на бік громадськості, назвавши такі дії держави в умовах війни “небезпечною та безвідповідальною ініціативою”. У Міндовкіллі ж пояснюють включення родовища вимогами Плану для Ukraine Facility та потребами обороноздатності. Титанові руди визнані критично важливою сировиною як для України, так і для країн-партнерів. А Україна має один із найбільших у світі запасів цих ресурсів, тому їх ефективне використання – питання національного інтересу. В уряді запевняють – екологічна оцінка буде обов’язковою умовою початку будь-якого видобутку.

Як дізналася КВ, 26 березня Мінзахисту довкілля та природних ресурсів України надало офіційну відповідь на звернення Київської обласної ради та місцевих громад Білоцерківського району, які виступають проти видобутку титанових руд (циркон-рутил-ільменітових) на території району.

У документі Міністерство пояснило, що у 2024 році були внесені зміни до Кодексу України про надра. Тепер держава має чіткі механізми визначення корисних копалин стратегічного і критичного значення, а також відповідних родовищ, які можуть передаватися у користування на конкурсних засадах через аукціони з продажу спецдозволів на користування надрами. 

Так, з метою “виконання вимог Закону та Плану України для Ukraine Facility” (стратегічний документ, розроблений урядом України у співпраці з Європейським Союзом. Він визначає перелік реформ та інвестицій, необхідних для отримання фінансової підтримки від ЄС – прим. ред. КВ), а ще  – “захисту національних інтересів та підвищення рівня обороноздатності держави” було  розроблено проєкт постанови КМУ «Про затвердження Переліків корисних копалин та компонентів стратегічного та критичного значення та Переліків ділянок надр (родовищ корисних копалин) стратегічного та (або) критичного значення». Відповідний проєкт Державна служба геології надр України опублікувала 4 березня…

Читати матеріал повністю – за посиланням.