Дайджест: “Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці”

Олександр Марущак, ТСН.ua, 08.02.2025. Інтерв’ю з директором ІГН Стеллою Шехуновою

Тема з рідкісноземельними елементами, які начебто хочуть отримати США від України, взамін за військову допомогу, підсилила інтерес до вітчизняної геології та власне до українських геологів. Багатьох цікавить, чи зможе Україна надати американцям рідкісні метали і чи дійсно наша земля багата на таку унікальну сировину, якою марять за океаном.

ТСН.ua поспілкувався на цю тему з Стеллою Шехуновою, директоркою Інституту геологічних наук НАН України, академіком НАН України, докторкою геологічних наук.

Щоб надати – потрібно ще розвідати та відкопати

– Чи дійсно зможе Україна надати такі рідкісні копалини США в обмін на військову допомогу?

– До того, щоб взяти і “надати” ще дуже і дуже далеко. Поки йдеться про перспективні геологічні об‘єкти з рудою, у якій можна знайти певний відсоток корисних копалин, про які кажуть американці. Ці метали у геологічних утвореннях поширені не так рівномірно, як ми можемо собі уявити.

Якщо ви бували на станціях Київського метрополітену, то помічали оздоблення, зокрема, з граніту та інших магматичних порід. Навіть такі породи, які утворилися з більш-менш однорідного розплаву, а потім охолоджувалися та розкристалізувалися, при цьому відбувалася кристалізаційна та гравітаційна диференціація речовини, мають дуже неоднорідну будову. В них є великі ксеноліти від первинної непереплавленої породи, яка поглиналася магмою, а також присутні характерні включення великих кристалів, які складають прожилки, утворюють пегматити. Корисні і особливо рідкісні компоненти, часто зосереджені саме у таких частинах породи.

В Україні перспективні на рідкісні землі геологічні об’єкти знаходяться в породах Українського щита в гранітах, сієнітах, лужних сієнітах, пегматитах та метасоматитах.

– Тобто їх ще потрібно знайти?

– Щоб розвідати якесь родовище, потрібно провести загальне картування території, потім знайти на ньому перспективні ділянки – це лише пошукова стадія. А після цього можна братися за розвідку, коли вже доведено, що на якійсь певній площі є підвищена концентрація корисних копалин і їх можна знайти. До цього потрібно з’ясувати, як саме це рудне тіло залягає, яка його потужність. Тобто, я веду до того, що “віддати метали”, це точно не так, як зі зливками золота у банку – взяв і комусь передав.

Докладно – за посиланням.