Вікторія Волошаненко, Антоніна Крейтор, “Суспільне. Кропивницький”, 21.02.2025
У Кіровоградській області містяться найбільші поклади літію в Європі. Про це Суспільному розповіла докторка геологічних наук, завідувачка відділу інституту геологічних наук Національної академії наук Олена Ремезова. І це саме один з тих рідкісноземельних металів, якими в Україні цікавиться президент США Дональд Трамп. Суспільне дізнавалося, що нині відбувається з родовищем літію на Кіровоградщині, чи планують літій видобувати, як це впливатиме на довкілля і що думають жителі громади.
Чим цінний літій і чому про нього всі нині говорять
Літій — це рідкісноземельний метал, який використовують для виробництва акумуляторів для смартфонів, ноутбуків і електроавтомобілів, у хімічній та медичній промисловості, аерокосмічній галузі, ядерній і відновлювальній енергетиці. Його відкрив у 1817 році шведський учений Юган Авґуст Арведсон. На думку голови ради старійшин Кіровоградської області Миколи Сухомлина, який у різні роки очолював обласні адміністрацію й раду, 21 століття називатиметься століттям літію.
“У світі взагалі літій називають “біла нафта”. Літій в два рази легший від води. Тобто він плаває. Має низку властивостей, не притаманних іншим рідкісноземельним елементам. Застосовується в атомній енергетиці як теплоносій. У будівництві атомних підводних човнів, у літакобудуванні, у космічних апаратах — для очищення від вуглекислого газу повітря. Його використовують у медицині, у скловиробництві, у кераміці”.
За даними Миколи Сухомлина, ціни на літій у світі стрімко зростають. У 1990 році одна тонна літію коштувала 1800-1900 доларів. Нині її вартість — понад 20 тисяч доларів.
Зі слів Олени Ремезової, запаси літію вимірюють в LCЕ — Lithium Carbonate Equivalent. У 2021 році світ спожив 0,5 мільйонів тонн LCЕ. У 2028 році прогнозують потребу, більшу ніж удесятеро — шість мільйонів тонн. На думку науковиці, це і є одна з причин, чому Трамп цікавиться і літієм, і іншими рідкісноземельними металами, які, як і літій, потрібні для нових технологій. Друга причина зацікавленості Трампа — конкуренція з Китаєм.
“Зараз цей ринок тримає Китай. Дають оцінки різні цього ринку — це і 60%, і більше, якщо говорити в цілому про рідкісні метали. І тут, звісно, є з одного боку співробітництво Китаю і Росії, з іншого — протидія цьому Сполучених Штатів. Тому що фактично йде монополізація цих ринків”, — вважає Олена Ремезова.
В Україні родовища літію є в Кіровоградській, Донецькій і Запорізькій областях. Території останніх двох нині під тимчасовою окупацією Росії. Залишається Кіровоградщина. За словами Миколи Сухомлина, про літій в області заговорили наприкінці 1970-х років. Його знайшли біля села Полохівка (нині Смолінської громади Новоукраїнського району). І саме воно виявилося найбільшим у Європі.
Також ще є Новостанкуватське родовище в Добровеличківській громаді Новоукраїнського району. Воно не таке потужне, як Полохівське, але його перевага в комплексності. Там знаходяться й інші рідкісноземельні елементи — тантал, ніобій, скандій, телур. Вони використовуються і в військово-промисловому комплексі, і в різних виробництвах, і попит на них також зростає.
Щодо Полохівського родовища, то, за даними Миколи Сухомлина, геологічна розвідка показала, що воно має 500 тисяч тонн літію.
“Це багато. Якщо в цілому у світі є 18 мільйонів тонн, то 500 тисяч — це багато. Ми можемо конкурувати зі Сполученими Штатами. У цьому відношенні Україна має пріоритет і може увійти в десятку країн, які видобувають літій”, — вважає Микола Сухомлин.
Що відбувається на Полохівському родовищі літію
Нині територія Полохівського родовища складається з полів, посадок і чагарників. Тут видобутку ще немає. Роботи на стадії досліджень. Геологічні розвідки почали майже дев’ять років тому. Дозвіл на розробку Полохівського родовища з 2016 року має підприємство “Укрлітійвидобування”. Тоді це було не родовище, а перспективна ділянка, розповів директор і головний геолог підприємства Михайло Гейченко.
“Наше підприємство провело попередню геолого-економічну оцінку, апробувало запаси в Державній комісії по запасах, нам видали спеціальний дозвіл на користування надрами з умовою, що протягом трьох років ми маємо провести розвідку. Тобто детальну геолого-економічну оцінку. Ми справились за два роки. Захистили запаси і з того часу приступили до підготовки родовища до видобування”.
За даними Михайла Гейченка, на родовищі реально видобути 27 мільйонів тонн літієвої руди — петаліту, з якої й виокремлюють літій. Цей метал там один, без супутніх корисних копалин. Поки порахували його запаси до глибини 500 метрів від земної поверхні. Якщо видобувати до півтора мільйона тонн руди на рік, родовище можна розробляти 20 років. Водночас, як сказав Михайло Гейченко, деякі свердловини пройшли вниз на 600 і більше метрів, а це може збільшити видобуток.
“Такі об’єкти потребують величезних вкладів, які вимірюються сотнями мільйонів доларів. І нами було затверджено 27 мільйонів тонн руди з прицілом на залучення іноземних інвесторів. Якби не було війни, ми б зараз були б в стадії будівництва шахти. У нас все йшло по плану. Основні принципи проєктування розроблені. Думаю, за два роки побудували б”, — розповів Михайло Гейченко.
Зі слів директора, на шахті за планом має працювати 500-700 людей. Також окремо зводитимуть гірничозбагачувальну фабрику й розбудовуватимуть інфраструктуру — їдальні, крамниці, пральні, перукарні, дороги. На сьогодні в об’єкт вклали понад 10 мільйонів доларів. Загальна вартість рудника і збагачувальної фабрики — сотні мільйонів доларів.
Читати матеріал повністю – за посиланням.