Зосередженість росії на збільшенні експорту природного газу до Китаю виявляється менш прибутковою для нації, ніж її колишня залежність від поставок із заходу на європейські ринки.
Очікується, що ціни на газ для азіатської країни будуть на 28% нижчими, ніж для решти європейських клієнтів Росії, принаймні до 2027 року, згідно з економічним прогнозом, підготовленим Міністерством економіки та ознайомленим з Bloomberg News.
Прогноз вказує на фінансову втрату інтенсивних зусиль москви побудувати енергетичні зв’язки з Китаєм на тлі протистояння із Заходом через анексію Кримського півострова з подальшим вторгненням в Україну. Ще до вторгнення російський газовий «газпром» заявив, що бачить азіатську країну як ринок майбутнього зростання, очікуючи, що попит на європейських ринках скоротиться до кінця цього десятиліття.
Цього року міністерство бачить ціну експорту газу до Китаю на рівні 257 доларів за 1 тис. кубометрів проти 320,30 доларів на поставки на західні ринки за базовим сценарієм. З 2025 року до 2027 року ціна для Китаю буде поступово знижуватися, тоді як ціна на поставки в західному напрямку, за прогнозом, залишиться приблизно незмінною, показує прогноз.
Зараз «газпром» постачає газ до Китаю напряму по трубопроводу «Сила Сибіру» і поступово нарощуватиме обсяги до запланованого річного максимуму в 38 мільярдів кубометрів наступного року. У 2022 році, безпосередньо перед вторгненням в Україну, російський виробник газу підписав другу угоду про постачання 10 мільярдів кубометрів на рік до Китаю, поставки якого заплановані на 2027 рік.
Експорт газу має намір зростати й надалі, оскільки росія та Китай обговорюють можливе з’єднання «Сила Сибіру 2», яке збільшить поставки «газпрому» до 98 мільярдів кубометрів на рік. Проте, навіть якщо плани здійсняться і всі три трубопроводи запрацюють на повну потужність, вони транспортуватимуть лише приблизно половину того, що росія відправляла до Європи до війни в Україні.
«газпром» все ще експортує трубопровідний газ до кількох європейських країн і Туреччини, але минулого року потоки до Європи впали до найнижчого рівня з початку 1970-х років і склали приблизно 45 мільярдів кубічних метрів, згідно з оцінками Міжнародного енергетичного агентства. За даними «газпрому», це невелика частка від рекордних 201 мільярда кубометрів, транспортованих на захід у 2018 році.
Згідно з базовим сценарієм міністерства, загальний експорт газу з росії зростатиме принаймні до 2026 року за рахунок зростання видобутку газу після спаду 2022 року, показує прогноз.