Нещодавня серія атак українських безпілотників на нафтопереробні заводи (НПЗ) в росії, остання з яких сталася 2 квітня, викликала питання серед аналітиків і трейдерів: чи призведе це до того, що москва переспрямує великі обсяги сирої нафти, яку заводи не можуть переробити, на світовий ринок?
Як зазначає Bloomberg, відповідь така: існують практичні обмеження й політичні міркування, які означають, що було б неправильно припускати, що кожен барель нафтопереробних потужностей, які підірвалися, стає барелем експортованої сирої нафти.
Міністр оборони США Ллойд Остін минулого тижня попередив, що Україні слід зосередитися на військових цілях, оскільки атаки ризикують вплинути на світові енергетичні ринки. У п'ятницю Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підрахувало, що експорт російської сирої нафти в березні зріс майже на 400 тис. барелів на день (б/д) порівняно з попереднім місяцем. Постачання палива скоротилися вдвічі.
«Це пов’язано з неодноразовими українськими атаками на російські нафтопереробні заводи й технічними роботами», — йдеться в повідомленні, де додається, що постачання російського бензину за кордон упали найбільше на тлі заборони країни на експорт цього палива.
Найбільш практичним бар'єром для переспрямування додаткових потоків є пропускна здатність порту. Найвищі стабільні темпи експорту з російських нафтових портів означають, що вони можуть — принаймні теоретично — обробляти приблизно на 930 тис. б/д більше переспрямованої сирої нафти. Але цей обсяг різко падає, якщо врахувати логістичну реальність.
Щоб отримати уявлення про умовні резервні потужності, Bloomberg розглянув пікові стійкі потоки в будь-який момент за останні кілька років, а потім порівняв їх із постачаннями цього року.
Нижче наведено розбивку по портах, щоб визначити, наскільки більше країна може перевозити, включно з оцінкою ефективних резервних потужностей від Bloomberg.
Ключові порти Urals
російський чорноморський порт «новоросійськ» має умовну вільну потужність 240 тис. б/д. Але це сталося в той час, коли перевалка казахстанських бочок, які також ідуть через порт, була дуже низькою.
Це цілком могло дати заводу більше можливостей для роботи з власними російськими бочками, а це означає, що сумнівно, що зараз він міг би експортувати набагато більше.
Теоретично москва могла б віддати перевагу російським барелям, але, ймовірно, виникнуть питання щодо контрактів і її зобов’язань перед Казахстаном.
Порт також знаходиться найближче до України, що створює ризик нападу безпілотних літальних апаратів або морських дронів. Це також залежить від негоди.
Вільні потужності нафтових портів росії
«приморськ», «усть-луга»
«приморськ» і «усть-луга» в Балтійському морі мають умовну вільну потужність між ними в 365 тис. б/д. З’єднані трубопроводами з нафтовими родовищами в Західному Сибіру й Волго-Уральському басейні, вони мають найбільшу сукупну резервну потужність, яку можна було б використати у разі, якщо сиру нафту доведеться відвести від пошкоджених НПЗ.
На практиці погана погода, ремонт портів та інші різноманітні логістичні реалії означають, що об’єктам може бути важко підтримувати теоретично високий рівень експорту протягом тривалого часу.
«козьміно лімітед»
У «козьміно», найбільшому тихоокеанському порту росії, небагато вільної потужності. Максимальна середня пропускна спроможність підприємства за чотири тижні з початку 2022 року становить 995 тис. б/д. Середній потік через два навантажувальні причали цього року становив близько 870 тис. б/д.
російський оператор нафтопроводів «транснєфть» прогнозує, що навантаження сирої нафти в «козьміно» цього року сягнуть приблизно 920 тис. б/д, що лише на 50 тис. б/д більше, ніж 2024 року.
Але для того, щоб швидкість перевезень була ближчою до номінального рівня потужності, термінал повинен працювати без збоїв. Цього року його вже було закрито на кілька днів через сильний вітер, через який кораблі не могли швартуватися до причалів.
Здатність росії постачати сиру нафту на термінал уже підвищилася завдяки введенню агентів, що зменшують опір, на трубопроводі й додатковим постачанням залізницею. Це свідчить про зусилля, яких уже було докладено для підтримки високого потоку з порту.
Тихоокеанські нафтові порти росії
Лише «козьміно» з'єднане трубопроводом або залізницею з нафтовими родовищами за межами області. Решта головних нафтових портів росії, які прив'язані до виробництва, насправді не допоможуть.
У Тихому океані потоки з Де-Кастрі й пригородного обмежені наявністю сирої нафти з проєктів біля острова Сахалін. У будь-якому разі вони можуть збільшитися лише на теоретичних 75 тис. б/д.
Понад 2 500 миль від російського західносибірського нафтового центру, порти не мають залізничних розвантажувальних споруд і не з’єднані трубопроводом з будь-якими іншими джерелами постачання, крім родовищ, для обслуговування яких вони призначені.
Схожа ситуація і в Арктиці. Експорт через мурманськ залежить від наявності сирої нафти з проєктів уздовж арктичного узбережжя. Два плавучих сховища, які складають експортний термінал у мурманську, не підключені до системи трубопроводів «транснєфті».
Іншими словами, його умовна резервна потужність — 125 тис. б/д — знову, ймовірно, буде спірною, навіть якщо її можна буде використовувати.
Нижня лінія
Суть полягає в тому, що реальна вільна потужність російських портів майже напевно набагато нижча — ближче до 500 тис. б/д, ніж умовний рівень.
Але обмеження портів – це лише частина картини. росія також має невикористані нафтопереробні потужності, і вона може негайно переробляти барелі, перш ніж вони вийдуть на світовий ринок як сира нафта. Вона також зобов’язується глибше обмежити видобуток сирої нафти в рамках угоди з ОПЕК+. Це тільки ще більше каламутить воду.
Наразі російські нафтопереробники відносно швидко відновлювали темпи перероблення нафти на потужностях, які постраждали від атак українських безпілотників. Лише НПЗ «роснєфті» в туапсе біля Чорного моря не працює, і він, ймовірно, відновить роботу в середині травня, повідомило МЕА з посиланням на звіти.
Внутрішній ринок
Країна також прагнула забезпечити стабільне постачання палива на внутрішній ринок, що є політичним пріоритетом.
Крім того, навіть якби бочки були придатними для переспрямування на експортний ринок, немає жодної гарантії, що вони будуть такими. Немає жодної гарантії, що в разі, якщо її НПЗ стануть ціллю, росія просто не припинить виробництво, а не продасть свою сиру нафту за зниженими цінами.
Окрім внутрішніх вимог, величезна мережа трубопроводів росії має власні інфраструктурні обмеження.
Нарешті, нафтова промисловість росії не єдина й не однорідна. Є багато гравців, державних і недержавних, кожен приймає власні рішення щодо того, що робити з експортом, й кожен має власну логістику. І діє, зрозуміло, з огляду на ці чинники.