Ключові цілі документу – забезпечення надійного та безперебійного постачання критичних мінералів для здійснення «зеленого» енергетичного переходу, сприяння рівності можливостей залучення, а також прискорення цифровізації індустрії.
Проголошений Європейським Союзом курс на здійснення декарбонізації економіки та «зеленого» енергетичного переходу породжують безпрецедентний попит на мінерали та метали, які визнані критичними для країн ЄС (мідь, літій, кобальт, нікель, рідкоземельні елементи та інші). Це створило значний розрив між попитом і пропозицією сировини. Крім того, видобуток багатьох із них зосереджений у кількох країнах, що викликає ризики поставок і загрожує реалізації поставлених цілей.
Європейський Банк Реконструкції та Розвитку працює над розробкою Стратегії гірничодобувної галузі на 2024–2028 роки. Документ охоплює три напрями: видобування сировини, її збагачення та постачання; утилізація та переробка відходів гірничої промисловості; супутня діяльність і сфера послуг, пов’язана з видобуванням корисних копалин.
Оновлена стратегія, плекаючи ключові погляди попереднього періоду (а саме акцент на сталому розвитку та стандартах ESG), звертає увагу на необхідність підтримки розробки ширшого спектру корисних копалин, зокрема на ранніх етапах розвідки, подальше сприяння декарбонізації та цифровізації виробництва, створення більш стійких ланцюгів постачання сировини, а також на диверсифікацію залучення та підвищенні кваліфікації кадрів.
Пріоритетами Стратегії на 2024–2028 роки визначені такі:
– Фокусна підтримка розвідки та видобування корисних копалин, які потрібні для здійснення «зеленого» переходу, цифрової економіки та широкого економічного розвитку.
– Декарбонізація гірничодобувної діяльності шляхом використання чистих джерел енергії, інновацій, цифровізації, розвитку навичок та ефективного використання ресурсів.
– Підтримка гірничодобувних компаній покращувати їх екологічні, соціальні, інтеграційні й управлінські практики.
– Допомога урядам вдосконалювати законодавчу базу та бізнес-середовище для сприяння впровадженню кращих практик галузі.