З січня 2024 року запрацює Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації

Відповідний Закон підписав Президент України Володимир Зеленський. Ініціаторами створення Фонду стало Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України і народними депутатами.

Україна матиме надійне, захищене законом джерело коштів для реалізації програм енергоефективності, зменшення викидів СО2 та підтримки альтернативних джерел енергії.

Вперше на законодавчому рівні зафіксований принцип «забруднювач платить». Наповнення Фонду відбуватиметься за рахунок екологічного податку на викиди СО2. У першу чергу, його
сплачуватимуть великі промислові підприємства.

Також планується залучення міжнародних кредитів і грантів. Отримані гроші підуть на впровадження нових технологій, які дозволять зменшити викиди, а також на термомодернізацію будинків і соціальних об’єктів та інші проєкти.

До 2030 року в Україні згідно з Національним планом дій з енергоефективності прогнозується зниження кінцевого енергоспоживання на 17 відсотків. А також на 65 відсотків зменшення викидів СО2 порівняно з 1990 роком, це передбачено в Оновленому національно визначеному внеску України до Паризької угоди.

За словами голови Держагентства з енергоефективності та енергозбереження Ганни Замазєєвої, Фонд стане постійним джерелом фінансування численних проєктів і програм з енергоефективності для усіх: населення, громад, бізнесу. Наразі також триває пошук міжнародних партнерів для залучення до роботи фонду і запуску нових програм.