6 жовтня 2021 року Кабінет міністрів України, відповідно до статті 971 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України постановив: затвердити Типову угоду про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр.
Відповідно до умов Угоди землевласник / землекористувач передає, а надрокористувач приймає у строкове платне користування земельну ділянку відповідно до спеціального дозволу на користування надрами. Надрокористувач після закінчення робіт на ділянці за свій рахунок зобов’язаний провести pекультивацію порушених земель.
Алгоритм дій надрокористувача щодо отримання земельної ділянки відповідно до Типової угоди про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр:
1. Придбати на е-торгах спеціальний дозвіл для геологічного вивчення бурштиноносних надр, у т.ч. дослідно-промислової розробки, з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ).
2. На підставі погодження землекористувача (в разі його наявності), надрокористувач звертається до землевласника (держава в особі обласної державної адміністрацій, ОТГ, фізичної особи, підприємства, організації) з ініціативою підписати Типову угоду про проведення розвідувальних та видобувних робіт на ділянках бурштиноносних надр в межах координат спеціального дозволу.
3. Землевласник та землекористувач обраховують збитки, які завдасть надрокористувач тимчасовим зайняттям земельної ділянки, відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19 квітня 1993 року. Збитки передбачають вартість лісових культур та неодержаний дохід.
4. Надрокористувач сплачує збитки та звертається до землевласника, щоб підписати акт приймання-передачі для початку виконання робіт на земельній ділянці. Надрокористувач отримує земельну ділянку на платній основі.
5. Для проведення робіт на ділянці лісогосподарського призначення необхідно звільнити землю від лісонасаджень. Вирубка лісу здійснюється його розпорядником (лісгоспом) відповідно до затвердженого плану рубок, деревина реалізується лісгоспом.
6. Надрокористувач виконує оцінку впливу на довкілля та отримує позитивний висновок.
7. Надрокористувач розпочинає розвідувальні роботи, виконує геолого-економічну оцінку й експертизу запасів, розпочинає видобування.
8. Надрокористувач рекультивує землю та сплачує за відновлення лісонасаджень, яке виконується землекористувачем — лісгоспом. За ухилення від проведення рекультивації відповідно до ст. 254 Кримінального Кодексу України наступає кримінальна відповідальність.