Вчені пояснили появу загадкового кратера, який був утворений на сибірському півострові Ямал у 2014 році. На думку дослідників, геологічне утворення є наслідком криіовулканічної активності на Землі. Висновки вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.
Як відзначають дослідники, кріовулканізм, як правило, спостерігається на інших планетах і супутниках в Сонячній системі. В умовах екстремально низьких температур навколишнього середовища кріовулкани вивергають не розплавлені породи, а воду та інші хімічні сполуки (аміак і метан) в рідкому і газоподібному стані. Незважаючи на те, що швидкоплинні геологічні процеси спостерігалися на Землі і раніше, як правило, вони були пояснені за допомогою інших процесів.
У 2014 році на півострові Ямал була виявлена воронка невідомого походження, появу якої пов'язували з падінням метеорита або таненням вічної мерзлоти в результаті глобального потепління. По околиці кратера діаметром 20 метрів були розкидані фрагменти порід, а максимальна глибина западини склала 52 метри. Вона швидко заповнилася водою і до осені 2016 року перетворилася на озеро.
У 2013 році на місці утворення кратера перебував пінго — височина, що утворилася внаслідок різних геологічних процесів в кріолітозоні. У випадку ямальського кратера пінго виник при висиханні озера і подальшому промерзанні таліка (незамерзаючої породи). Зростаючий тиск, який чиниться льодом на ядро вологого грунту всередині таліка, частково видавлює породи назовні, що і виглядає як бугор.
При цьому відбувається поступове насичення водної фази вуглекислим газом. Зрештою, тиск стає занадто великим, і скоринка льоду розривається, вивергаючи вологий грунт.