Ігор Насалик презентував план дій щодо реформування енергетичної галузі у 2016 році

12 травня 2016 року Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик провів зустріч із представниками громадських об’єднань , благодійних організацій, професійних та творчих спілок, інститутів громадянського суспільства та провідними експертами галузі задля обговорення пропозицій до Плану першочергових дій, запропонованих Кабінетом Міністрів на перші 100 днів роботи нового Уряду.

Під час заходу Ігор Насалик також презентував низку пріоритетних завдань, які стоять перед Міністерством енергетики та вугільної промисловості України у 2016 році.

Найголовніші 8 завдань – проведення міжнародного фінансового та технічного аудиту, реструктуризацію газового сектору (зокрема НАК «Нафтогаз України»), спорудження центрального сховища відпрацьованого ядерного палива, реформу ринку природного газу, реформи ринку електричної енергії та вугільної промисловості, а також забезпечення прозорої діяльності підприємств видобувних галузей та об’єднання української енергосистеми з європейською енергосистемою ENTSO-E.

Міністр наголосив, що для проведення реформ потрібні дві головні речі: довіра до того, хто впроваджує реформи, і розуміння того, куди спрямовані реформи та який буде результат. «Ми створили спільний майданчик для впровадження в дію Закону України «Про ринок природного газу», де будуть працювати всі суб’єкти, які зв’язані з газовим ринком, оскільки вважаємо, що корупцію можна викорінити тільки шляхом впровадження ринкових відносин», – зазначив Міністр.

 Важливим завданням, за словами І. Насалика, є реорганізація нафтогазового сектору, зокрема реформування НАК «Нафтогаз України». Міністр зазначив, що невдовзі відбудеться велика нарада за участю трьох суб’єктів, які працювали над проектами, і буде схвалено кінцеву модель розділення – це буде державний погляд щодо реформування компанії. Щодо вугільної галузі Міністр наголосив, що віднині не буде використання коштів, передбачених на ліквідацію та реструктуризацію шахт, для заробітної плати, як це було в минулі роки – їх будуть вкладати безпосередньо в ліквідацію.

«Ми йдемо основним напрямком: ті підприємства, які нерентабельні і тягнуть галузь вниз – йдемо шляхом ліквідації. Друга група шахт – це ті, які мають перспективи, і ми плануємо потягом 6-12 місяців вивести їх на нульову рентабельність. І найперша позиція: високорентабельним шахтам ми готові надати засоби виробництва і вкласти фінансовий ресурс, щоб вони стали основою енергетичної безпеки держави».

За словами Ігоря Насалика, досягнення енергетичної незалежності України є одним з першочергових завдань з боку Уряду, над яким сьогодні працює Міненерговугілля. Міністр переконаний, що в разі реалізації пропонованих програм Україна не імпортуватиме природний газ з жодної країни. «Сьогодні при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості працює робоча група наших українських фахівців із Національного університету нафти та газу України. Це вчені, які можуть адаптувати систему видобутку газу до наших умов, і вони вже створюють загальну модульну схему бачення. Ми поставили перед собою амбітні плани, аби за 4 роки правильних дій та програм прийти до того, що Україна не імпортуватиме газ з жодної країни: ані з Росії, ані з країн Європи. Ми йдемо двома шляхами, перший з яких – це збільшення видобутку вуглеводородів, другий шлях – енергоефективність», – зазначив Міністр Ігор Насалик.

Також Мінстр окреслив плани щодо відновлення експорту електроенергії, побудови Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива та інших питань, вирішення яких сприятиме зміцненню енергетичної незалежності країни.

На підтримку Плану дій Міністерства на заході виступила проектний менеджер реформи енергетики Національної ради реформ Наталія Бойко, яка презентувала учасникам зустрічі план дій на виконання вимог ЄС щодо розвитку сфери енергоефективності. Вона також озвучила низку пропозицій щодо реформування ринку природного газу в Україні (зокрема, проект плану реструктуризації НАК «Нафтогаз України») та розповіла про початок масштабної кампанії щодо роз’яснення формування тарифів серед населення України.