Експертів Міністерства енергетики та Національного секретаріату ІПВГ (Ініціатива прозорості видобувних галузей) сформували попередній список підзвітних компаній, що володіли спеціальними дозволами у 2024 році та підлягають звітуванню. Інформація щодо переліку компаній розміщена на Порталі ІПВГ.
Попередній список складається із 2333 компаній, що мають подати Звіти про платежі на користь держави за 2024 рік. Зазначений перелік підзвітних компаній буде уточнений Незалежним адміністратором.
Підзвітні компанії в розумінні Закону про ІПВГ
Відповідно до Закону України “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях” ( далі – Закон про ІПВГ) підзвітними компаніями є підприємства, які зобов’язані подавати звіт про платежі на користь держави, а саме:
1) підприємства, які здійснюють діяльність у видобувних галузях;
2) материнські підприємства у видобувних галузях.
Згідно з Законом про ІПВГ до суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, відносяться фізична особа-підприємець чи юридична особа, яка здійснює діяльність у сфері:
- геологічного вивчення чи видобування корисних копалин загальнодержавного значення, реалізації видобутої продукції відповідно до спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами, чи на підставі договору (угоди) щодо користування надрами;
- транспортування трубопроводами природного газу, нафти та газового конденсату, у тому числі з метою транзиту.
До суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, також відносяться суб’єкти господарювання – учасники договору про спільну діяльність незалежно від їх володіння спеціальним дозволом на користування надрами, на підставі якого здійснюється відповідна проектна діяльність.
Відповідно, в розумінні Закону про ІПВГ підзвітними компаніями є суб’єкти господарювання (фізичні особи-підприємці та юридичні особи), які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а саме у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі з дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, чи видобування корисних копалин загальнодержавного значення, на підставі відповідних спеціальних дозволів на користування надрами, та/або діяльність з транспортування трубопроводами природного газу, нафти та газового конденсату.
Перешкоди у автоматизації процесів формування списку підзвітних компаній
Причиною неможливості чіткого встановлення того, чи належить корисна копалина до корисних копалин загальнодержавного значення, пов’язана з тим, що відповідно до законодавства окремі види корисних копалин можуть мати як загальнодержавне, так і місцеве значення (пісок, суглинок, вапняк тощо). Проте Постанова КМУ №827 не містить чітких правил, як визначається належність корисної копалини до загальнодержавного чи до місцевого значення в таких випадках, і відповідна інформація відсутня у відкритому доступі.
Найбільш ефективним підходом до вирішення цієї проблеми є включення окремої графи до набору даних Держгеонадр «Перелік спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами)». У цій графі повинна відображатися інформація, яка забезпечить можливість чіткого встановлення того, чи корисна копалина має загальнодержавне чи місцеве значення. Таким чином, у майбутньому процес формування списку підзвітних компаній може відбуватися автоматично.
Подальші кроки
Слід зазначити, що не всі компанії, що мають спеціальний дозвіл на користування надрами, є суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях та, відповідно, є підзвітними компаніями. А отже, Незалежний адміністратор здійснить аналіз сформованого переліку суб’єктів господарювання, які володіли спеціальними дозволами на користування надрами протягом 2024 року та надасть пропозиції щодо його фіналізації. Отримані результати будуть презентовані на засіданні БГ ІПВГ.
Важлива інформація
Попри те, що наразі оприлюднений перелік підзвітних компаній за 2024 рік має попередній характер і підлягатиме подальшому уточненню, суб’єктам господарювання, які провадять діяльність у видобувних галузях, доцільно вже на цьому етапі розпочати підготовку до подання звітності. Такий підхід дасть змогу заздалегідь ознайомитися з актуальними вимогами, зібрати необхідну інформацію та забезпечити своєчасне і коректне подання звіту.
Водночас, підзвітним компаніям рекомендується не чекати фінального затвердження списку, а вже зараз розпочинати підготовку до подання звітності. Такий підхід сприятиме своєчасному формуванню достовірної інформації, а також дозволить заздалегідь ознайомитися з новими вимогами до звітування.
Актуальність своєчасної підготовки зростає у зв’язку з тим, що у квітні 2025 року були внесені зміни до форм звітності. Більш детальну інформацію про зміни у формах звітності читайте за посиланням.
З метою підтримки компаній у переході до оновлених форм звітності, Національний секретаріат ІПВГ спільно з Міненерго анонсує проведення 30 липня спеціального тренінгу для видобувних компаній. У межах цього заходу компанії отримають практичні роз’яснення щодо заповнення нових форм. Інформація щодо можливості реєстрації на тренінг буде оприлюднена найближчим часом на офіційному сайті Національного секретаріату ІПВГ та у соціальній мережі Facebook.
Таким чином, завчасна підготовка компаній до звітування — навіть на підставі попереднього переліку — є важливою умовою для ефективного та вчасного формування звіту про платежі на користь держави.