Європейський Союз має намір запропонувати заходи із заборони імпорту російського газу до кінця 2027 року, оскільки блок прагне розірвати зв’язки з країною, яка колись була його найбільшим постачальником енергії, повідомляє Enkorr.
ЄС просувається вперед із давнім наміром поступово відмовитися від російського викопного палива, після того, як на початку цього року відклав публікацію своєї «дорожньої карти», щоб оцінити вплив зусиль США з припинення війни в Україні, повідомляють джерела, знайомі з цим питанням. Потоки російського газу в Європу різко скоротилися після повномасштабного вторгнення москви 2022 року, але росія залишається суттєвим постачальником трубопроводом через Туреччину і постачання скрапленого природного газу.
ЄС планує запропонувати у червні заборону на всі закупівлі газу за новими угодами з росією й існуючими спотовими контрактами, на які припадає близько третини імпорту, яка має набути чинності до кінця року, повідомляють джерела.
Європейська комісія, виконавча гілка блоку, наступного місяця також ухвалить заходи з припинення решти імпорту російського трубопровідного газу й СПГ, пов’язаного з довгостроковими контрактами, але вони вимагатимуть тривалішого перехідного періоду до кінця 2027 року, повідомили джерела.
Зусилля з припинення залежності від російського газу відкриють шлях для американських постачальників до постачання більшої кількості СПГ в Європу, до чого неодноразово закликав президент Дональд Трамп. Витрати й безпека залишаються ключовим пріоритетом після енергетичної кризи, але ЄС очікує, що його план матиме обмежений вплив на ціни, оскільки хвиля нових постачань СПГ вразить світовий ринок у найближчі роки, повідомили джерела.
Ставки величезні: ЄС придбав російських енергоносіїв на загальну суму 23 млрд євро ($26 млрд) 2024 року, що перевищує його військову допомогу Україні минулого року. російський імпорт все ще становив 19% від загального обсягу закупівель газу 27-країнним блоком минулого року, коли постачання СПГ зросли до рекордного рівня після того, як «газпром» скоротив постачання трубопроводами.
Зі слів джерел, графік цієї комісії залежить від здатності блоку забезпечувати альтернативні постачання СПГ з США, Катару, Канади й Африки. Закупівлі у США обговорюються в рамках торговельних перемовин з адміністрацією Трампа, повідомляло агентство Bloomberg минулого тижня.
Хоча ціни на газ у ЄС зараз становлять лише 10% від піка, якого вони досягли під час енергетичної кризи після повномасштабного вторгнення росії в Україну 2022 року, постачання в регіоні все ще обмежене, оскільки він поповнює виснажені запаси. Значні обсяги нових постачань з США й Катару очікуються лише з 2027 року.
Плани комісії, які буде представлено у Страсбурзі 6 травня, можуть бути змінені до оголошення, повідомили джерела.
Що стосується нафти, то дві країни, які досі найбільше залежать від російських постачань — Словаччина й Угорщина — будуть зобов’язані розробити плани, щоб показати, як вони працюють над припиненням постачань до кінця 2027 року, зі слів джерел.