Олександр Доманський, РІО Бердичів, 25.03.2025
Сьогодні місцева прокуратура та обласна поліція здійснили масовану інформаційну атаку на одного з головних своїх противників у цій нелегкій місії. На сторінках їх відомств синхронно було повідомлено про оголошення підозри директору комунального підприємства «Бердичівкомунсервіс» Віталію Мацюку.
Саме він, на думку правоохоронців, є порушником правил охорони вод (стаття 242 кримінального кодексу) через те, що не хоче своїм наказом чи рішенням зупинити кругообіг води в природі.
Може читачі пам’ятають таку картинку з підручника другого чи третього класу, коли дощик з хмарки ллється, струмочки в річечку течуть, а потім з моря вода випаровується, і знову починається все з початку.
Але, то була дуже спрощена картинка, адже насправді, коли дощик ллється на міські вулиці, то струмочки не відразу в річку попадають, а проходять ще через труби так званої зливової каналізації. А труби ці знаходяться на балансі «Бердичівкомунсервісу». І ось, через те, що проходячи міськими вулицями та трубами комунсервісу вода попадає в річку неочищеною, тепер і судять директора комунального підприємства.
ЇЇ б і не треба було очищати, якби в ці труби десятиліттями не робили несанкціоновані врізки, випускаючи каналізаційні стоки зі споруд і будівель не в спеціалізовану мережу, а в зливову. Робили їх задовго до того, як нинішній директор став керувати підприємством, і навіть до того, як ним керували як мінімум троє попередників.
Навпаки, кілька років тому місто таки зважилось розпочати очистку головного зливового колектору по вулиці Богдана Хмельницького, додатковою метою якого було знайти незаконні врізки та заглушити їх. На жаль, ця робота не була завершена, і на самій цікавій ділянці (поблизу центрального ринку), поки що не вдалось знайти незаконних «врізчиків».
І ось тепер, директор комунсервісу має «віддуватись» за роки і десятиліття бездіяльності очільників міста, в яких руки не доходили, а коштів не вистачало на правильну експлуатацію та своєчасні ремонти інженерних мереж.
Екологи та правоохоронці вступились за чистоту річки минулого літа. Тоді, за заявою екоактивіста Олега Козловського до Бердичева приїхала перевірка екологічної інспекції. Вони зробили аналізи в місцях випуску зі зливової каналізації та виявили забруднення. Запропонували відшодувати шкоду в розмірі 343 тисячі гривень добровільно. А після того, як це не було зроблено, подали позов до господарського суду.
Комунсервіс відповів, що «не має права та не здійснює діяльність , яка пов`язана із забором води та скидом зворотних вод; підприємство не має виробничих потужностей чи технічних пристроїв, використання яких передбачало б забір води та скид зворотних вод; підприємство не могло порушити вимоги Водного кодексу України, оскільки не є водокористувачем в розумінні положень Водного кодексу України та не має права на отримання дозволу на спеціальне водокористування»
Далі справа рухалася так:
- 06.12.2024 до суду надійшла вказана позовна заява.
- Ухвалою від 10.12.2024 суд відкрив провадження у справі №906/1247/24 та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
- 23.12.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Міського комунального підприємства “Бердичівкомунсервіс”.
- 26.12.2024 до суду надійшла відповідь на відзив від Державної екологічної інспекції Поліського округу.
- 30.12.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від Міського комунального підприємства “Бердичівкомунсервіс”.
- 08.01.2025 до суду надійшла заява Міського комунального підприємства “Бердичівкомунсервіс” про зупинення провадження у справі.
- 16.01.2025 до суду надійшли заперечення на заяву про зупинення провадження у справі від Державної екологічної інспекції Поліського округу.
- Ухвалою від 20.01.2025 суд відмовив у задоволенні заяви про зупинення провадження у справі , закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
- 11.02.2025 до суду надійшли додаткові пояснення від Міського комунального підприємства “Бердичівкомунсервіс” .
- 11.02.2025 до суду надійшли додаткові пояснення від Державної екологічної інспекції Поліського округу.
- У судовому засіданні 11.02.2025 оголошувалась перерва до 19.02.2025.
А 19 лютого господарський суд таки прийняв рішення у цій справі. На його восьми сторінках знову чимало казуїстики, але підсумовуючи, суддя ухвалив задовільнити позов екологів та стягнути з «Бердичівкомунсервісу» 343 тисяч в бюджет, та 4 тисячі гривень управлінню екології, як компенсацію судових витрат.
Але й цього прокурорам виявилось мало, і вони відкрили ще й кримінальне провадження проти директора комунального підприємства. Саме в цьому провадженні і була оголошена підозра про яку сьогодні сповістили усі ЗМІ регіону не вчитуючись у суть написаного.
І саме у цьому провадженні Віталію Мацюку інкримінується відповідальність за частиною першою статті 242 кримінального кодексу, яка передбачає штраф від однієї до п’яти неоподаткованих мінімумів. Але, щоб нагнати більше страху, в поліцейському інформаційному повідомленні додали ще й санкцію другої частини і написали, що це може вартувати керівнику до 5 років обмеження волі.
Крім законів природи правоохоронці чомусь вперто не хочуть помічати та застосовувати законів логіки та здорового глузду, і питання, чи стане після таких їхніх зусиль наша річка чистішою, звичайно ж, ще довго буде без відповіді…