ПОСТ-РЕЛІЗ за підсумками круглого столу «Чи вистачить Україні газу?»

21 лютого в національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Чи вистачить Україні газу?». Захід організований аналітичним агентством ExPro Consulting та тижневиком «ЕнергоБізнес».

Короткі підсумки круглого столу

Для України, і для газової галузі зокрема, ця зима виявилася чи не найважчою за всю історію. Зупинка транзиту російського газу (вперше за пів століття) та систематичні ракетні удари по газовидобувним підприємствам суттєво ускладнили роботу газовиків.

Разом з тим, сьогодні можна констатувати, що Україна пройде зиму без відключень споживачів. Найвищі показники видобутку за останні три роки, достатні запаси газу в сховищах та можливість швидко збільшити імпорт забезпечили стабільне постачання природного газу споживачам.

У своєму виступі Андріан Прокіп, експерт із енергетики «Українського інституту майбутнього» зазначив, що ми втратили частину видобутку, за різними оцінками 30-40%, однак немає перебоїв з постачанням газу. Попри вирішення проблем з проходженням опалювального сезону 2024-2025 рр., перед Україною стоять виклики, як забезпечити підготовку до наступного опалювального сезону. Зокрема, де знайти газ для закачування в підземні сховища. На думку Прокіпа заявлені плани міненерго імпортувати в 2025 році 1 млрд куб м з урахуванням поточної ситуації треба збільшити щонайменше до 3 млрд куб м. Також існує нагальна потреба перегляду підходів по ПСО (покладення спеціальних обов’язків задля забезпечення газом пільгових ) щоб забезпечити кращі умови для імпорту газу для проходження наступного опалювального сезону.

Михайло Свищо, аналітик газового ринку ExPro Consulting. «Аналітичні дані свідчать, що якби не масовані атаки країни-терориста за останній місяць по газовій інфраструктурі, то ми б впевнено пройшли б опалювальний сезон без імпорту», – переконаний аналітик. Зупинка транзиту 1 січня хоч і призвела до збільшення тарифів Оператора газотранспортної системи, однак пройшла без значного впливу для споживачів. З огляду на необхідність збільшення імпорту газу Україні необхідно вирішити питання лібералізації внутрішнього ринку газу. Сьогодні в Україні заборонений експорт газу внутрішнього видобутку, що призвело до ізоляції українського ринку і викривлення цін. Внутрішні ціни значно нижчі ніж ціни в Європі, що робить імпорт газу в Україні економічно недоцільним. На думку експерта, відкриття внутрішнього ринку і повернення до ціноутворення за формулою європейські ціни плюс вартість доставки зробили б Україну цікавою для іноземних постачальників газу. В свою чергу це б дало можливість вирішити дефіцит газу на наступний опалювальний сезон.

Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України відзначив, що зиму ми успішно проходимо на газі власного видобутку. Масовані атаки останнього місяця вплинули на баланс газу, тому на рівні держави прийнято рішення імпорту. Видобувники наполегливо працюють над стабілізацією ситуації у видобутку, але ситуація може змінитися в будь-який момент. На думку Петренка, дешевого газу в наступному опалювальному сезоні не буде. Відповідаючи на питання анулювання спецдозволів і зупинку видобутку газу, Петренко зазначив, що на сьогодні в державі відсутні правові норми, які б дозволили уникнути анулювання ліцензій за умов введення санкцій проти власників газовидобувних компаній. Вирішення цього питання лежать у політичній площині, підсумував експерт.

Андрій Мизовець, президент Асоціації «Газові трейдери України» наголосив, що держава має пропрацювати кілька сценаріїв енергостратегії, в тому числі і найгірші. Цього року, через значний відбір газу зі сховищ, Європа буде змушена закачувати більше газу в сховища для проходження наступного опалювального сезону, і це створює додаткові труднощі для України. На думку експерта Україна має стати учасником загальноєвропейської ініціативи спільної закупівлі природного газу. Потрібно тісніше співпрацювати з європейськими країнами над спільним вирішенням стратегічних та технічних проблем з постачанням та зберіганням газу. Серед перспективних партнерів Мизовець відзначив Польщу та Норвегію.

На думку керівника департаменту з ринкової та трейдінгової аналітики Д.Трейдінг Кирила Бражка, питання проходження цього сезону попри складну ситуацію з видобутком не викликає питань. Проте, на наступний рік вже спостерігається суттєвий дефіцит газу, який залежить від того,як швидко буде відновлений видобуток. «Коли ми говоримо про баланс газу в Україні, тут слід розуміти, що є два сегменти ПСО і баланс комерційного-промислового сегменту. В комерційному сегменті ціна 18 тис грн. і є певний профіцит газу, а в іншому сегменті ПСО є дефіцит», – каже Бражко.

Щоб покращити ситуацію можна частину сегменту ПСО, наприклад газову генерацію 3 млрд куб м на рік, вивести в ринок, і частково перевести на альтернативні види палива. Це значно знизить тиск на ПСО і наступного року закривати потребу генерації не тільки силами «Нафтогазу», а й за рахунок імпортерів, в тому числі іноземних трейдерів.

Роман Василишин, начальник Департаменту забезпечення бурових робіт АТ «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» наголосив на важливості збільшення видобутку. Минулого року компанією було пробурено 370 тис м. УГВ робить все можливе щоб забезпечити ринок газом. З точки зору видобувника найбільше на збільшення газу впливає буріння нових свердловин. Компанія планує отримати в поточному році від буріння нових свердловин близько 1,3 млрд куб м в. Зараз «Укргазвидобування» бурить виключно власними силами без залучення зовнішніх підрядників. За словами Василишина, іноземні сервісні компанії через безпекову ситуацію обмежили свою присутність на українському ринку, але це не означає, що потреба в цих сервісах зникла. З іншого боку, вихід іноземців дав стимул для українських компаній зайти в цю нішу і вони цим вдало скористалися.

Відповідаючи на питання коли УГВ зможе повернутися на попередній рівень видобутку, Василишин зауважив, що значну частину втраченого видобутку вже вдалося компенсували. Проте, говорити про остаточне відновлення недоречно, через постійну небезпеку обстрілів та необхідності заміни високотехнологічного обладнання для видобутку, підготовки і транспортування газу. «Є співпраця з нашими компаніями в середині Групи Нафтогаз, які допомагають нам у відновленні. Також є підтримка іноземних партнерів, які готові нам допомагати», – сказав Роман Василишин.