Згідно з новим звітом Європейської комісії, більшість поверхневих водойм Європи забруднені хімічними речовинами. Висновки малюють сувору картину проблем водних ресурсів континенту, підкреслюючи нагальну потребу в діях, повідомляє The Independent.
Оцінка Комісії показує, що 39% поверхневих вод, включаючи озера, річки та прибережні території, досягли «хорошого» екологічного стану в 2021 році.
Ще більшу тривогу викликає погіршення хімічного стану: лише 26,8% цих водойм відповідають необхідним стандартам, що є значним падінням порівняно з 33,5% у 2015 році.
Цей спад відбувається, коли ЄС бореться зі зростаючим дефіцитом води та посухами, які посилюються зміною клімату.
У звіті також йдеться про часткові покращення, до прикладу, у водних рослинах, які живуть в озерах. Водночас ситуація з підземними водами у Європі є кращою, адже 86% з них мають добрий хімічний статус, попри те, що нітрати від сільського господарства забруднюють підземні води в
“Ситуація з водою в ЄС перебуває в поганому стані. Ми так довго сприймали воду як належне. І я думаю, що настав час змінити це мислення”, – наголосила комісар ЄС з питань навколишнього середовища Джессіка Розуолл в інтерв’ю Reuters.
Своєю чергою у комісії заявили, що для боротьби із забрудненням нітратами потрібні радикальніші заходи, проте там визнали, що їх “може бути політично складно прийняти”.
“Оскільки очікується, що більшість країн не досягнуть мети ЄС щодо досягнення “доброго” стану всіх поверхневих вод до 2027 року, бездіяльність може призвести до судових позовів. Нідерланди вже зіткнулися з судовим рішенням про необхідність різко скоротити забруднення азотом, яке завдає шкоди якості води”, – повідомляє The Independent. Європейський Союз може виділити більше коштів зі свого наступного бюджету, які будуть направлені на очищення водопостачання, однак такі вимоги будуть конкурувати з планами урядів збільшити витрати ЄС на оборону та промисловість.