Природоохоронці звернулись до Кабінету Міністрів України та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України із клопотанням про необхідність законодавчих змін у галузі поводження з торфовищами, повідомляє Ekoдія.
Активісти вказують на відсутність нормативно-правового акту, який має регулювати використання земель під торфовищами. Така прогалина у законодавстві ускладнює державний контроль, сприяє зловживанням при використанні торфовищ та ставить під загрозу виконання євроінтеграційного зобов’язання України у сфері кліматичної політики.
Як підписант Паризької угоди Україна взяла на себе зобов’язання “вживати дії для збереження та збільшення, у разі необхідності, поглиначів і накопичувачів парникових газів”, зазначають природоохоронці. Торфовища займають лише 3% усієї земної поверхні і при цьому утримують п’яту частину усього СО2 на Землі. Вони утримують вдвічі більше СО2, ніж усі ліси світу, площа яких у 10 разів більша, ніж площа торфовищ. Та це працює лише з вологими торфовими болотами. Осушені торфовища – навпаки – виділяють накопичений в них вуглець.
В Україні через відсутність належного регулювання триває неконтрольоване осушення боліт для видобутку торфу та бурштину, а також для розширення сільськогосподарських угідь.
Більше 80% українських торфовищ вже осушені і продовжують безконтрольно осушуватись. За приблизними оцінками – це 35 млн тонн вуглецю на рік, що робить Україну одним з лідерів Європи за обсягами викидів від осушених боліт. І, разом з тим, визначає великий потенціал України у боротьбі з кліматичною кризою.