Дайджест: “Будівництво очисних споруд поблизу тернопільського водозабору: чи є загроза довкіллю”

Суспільне Тернопіль, Оксана Цвик, Любов Гадомська, 22.01.2025

Білецька сільська рада виділила пів мільйона гривень на розробку документів для будівництва очисних споруд поблизу Тернополя. Про це Суспільному повідомив голова Білецької громади Дмитро Малик. Будівництво планують розпочати цього року. Натомість професор кафедри геоекології та гідрології ТНПУ Любомир Царик розповідає, що очисні споруди не можна будувати поблизу водозабору, який забезпечує питною водою частину жителів обласного центру.

Підготовчі роботи на земельній ділянці у Білій, де планують збудувати очисні каналізаційні споруди, розпочали у вересні минулого року. За словами Дмитра Малика, київська фірма, яка виграла тендер, мала підготувати проєктну документацію до кінця минулого року.

Професор кафедри геоекології та гідрології ТНПУ Любомир Царик переконаний, що від очисних споруд буде погіршуватися якість повітря та підземних вод:

“Наприклад, поля фільтрації, які будуть тут зроблені, складаються із дренажних труб. В кінці цих труб буде вивільнятися повітря, яке там накопичувалося, і вітер переноситиме його на будь-яку відстань. Тобто, буде погіршуватися якість атмосферного повітря. По-друге, поля фільтрації не повинні розміщуватися вище від рівня підземних вод, десь у межах метра від підземних вод. Тут підземні води дуже близькі до поверхні, тому що поряд став. Якщо буде проникнення з цих полів у підземні води, то вони будуть забруднюватись. Я вже не говорю про аварійні ситуації, коли стоки безпосередньо можуть потрапити в Тернопільський став. А став є альтернативою використання питної води у місті на випадок, якщо різко скоротяться запаси підземних вод”…

Читати матеріал повністю – за посиланням.

Подивитися сюжет можна на ютюб-каналі Суспільне Тернопіль за посиланням.