Відповідальне використання водних ресурсів може бути ключем до світової безпеки

Міжнародна група експертів з Франції, Німеччини, Індії, Нігерії, Швеції, США та Великобританії під керівництвом Бірмінгемського університету провела дослідження та розробила план, що забезпечує справедливий та безпечний глобальний доступ до чистої води. Представлена стратегія з семи пунктів дозволить ефективно керувати водними ресурсами. Висновки свого дослідження експерти опублікували в Nature Water.

Серед основних пунктів:
1. Необхідність співпраці на місцевому рівні щодо глобальних водних проблем з метою зменшити конфлікти та досягти порозуміння. Неадекватне управління водними ресурсами може призвести до несправедливої ​​конкуренції та серйозного впливу на громади.
2. Залучення громад до управління водними ресурсами може запобігти конфліктам у часи дефіциту – спільна оцінка ризиків та покращення комунікації з громадськістю сприяють зміцненню довіри.
3. Комплексне поєднання місцевих експертних знань і природних рішень з технічною інфраструктурою.
4. Враховання природної нерівності при розробці справедливої державної та місцевої політики. В якості прикладу наведено проєкт EcoPeace на Близькому Сході, що було номіновано на Нобелівську премію миру в 2024 році.
5. Інтеграція безпеки, гендерної рівності та доступу до політики управління водними ресурсами. Це має вирішальне значення для захисту та розширення прав і можливостей жінок.
6. Своєчасне врахування останніх даних дистанційного зондування з місцевим аналізом та інвестування в адаптивну інфраструктуру. Ці кроки допоможуть краще прогнозувати зміни, пов’язані з водними ресурсами та підвищити готовність жителів до боротьби з можливими викликами.
7. Запобігання конфліктам за допомогою міжнародних договорів і міжурядового управління транскордонними водоймами. Як приклад наведено спільне управління Перу та Болівії озером Тітікака.

Професор Девід Ганна, директор Бірмінгемського інституту BISCA і голова ЮНЕСКО з водних наук, прокоментував: «Сім рекомендацій, які ми висвітлюємо, пропонують шляхи переходу від водної кризи до стійких рішень, збалансовуючи воду як ресурс для людей і як цінну екосистему. Врахування таких факторів, як дії громади, знання корінних народів та сучасні підходи до сталого управління водними ресурсами допоможе світу досягти цілей сталого розвитку ООН і зробити воду джерелом миру».