Дайджест: “Трильйони в надрах. Чому Захід не інвестує у видобуток літію, титану та урану в Україні”

РБК-Україна, 09.01.2025 р., автор Дмитро Сидоров

Україна пропонує Заходу видобувати корисні копалини стратегічного значення – літій, титан, графіт та уран. Але на цьому шляху інвестори одразу зіткнуться з рядом проблем. Про те, які запаси копалин має Україна і чи реально задіяти цей потенціал, – у матеріалі журналіста РБК-Україна Дмитра Сидорова.

“В Україні зосереджені природні ресурси, в тому числі критично важливі метали, ціною в трильйони доларів США. Це зокрема уран, титан, літій, графіт та інші стратегічні і стратегічно цінні ресурси, які посилять глобальну конкуренцію – або Росію та її союзників, або Україну та демократичний світ”, – сказав президент Володимир Зеленський, презентуючи План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня минулого року.

Україна пропонує партнерам із США та ЄС укласти спеціальні угоди щодо спільного захисту, інвестування та використання згаданих природних ресурсів. Конкретика пропозицій української влади наведена у таємних додатках, які були передані окремим партнерам.

Когось могла здивувати така заява Зеленського у розпал війни. Втім, це не перша спроба запросити інвесторів до видобутку критичної мінеральної сировини в Україні. Ще у січні 2021 року президент через Twitter (тепер Х) запрошував Ілона Маска, нинішнього соратника Дональда Трампа, відвідати Україну. Українські поклали літію можуть зацікавити одного з найбільших у світі виробників електрокарів, пояснював тоді ідею Зеленського заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.

Більш конкретно про плани видобувати критичні матеріали та створювати продукти з них у червні 2023 року на конференції з відновлення України у Лондоні говорила віце-прем’єрка – міністерства економіки Юлія Свириденко, маючи на увазі “найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин” у нашій країні. Цей пункт був названий одним з 9 стратегічних секторів, які мають стати драйверами відновлення України у наступні 10 років.

Уран, титан і графіт вже давно видобуваються в Україні, тоді як видобуток літію все ще залишається на стадії “обговорення”. Залученню ж інвестицій заважають не тільки військові ризики. Як мінімум є потреба подальшого геологічного вивчення родовищ. Крім того, мають місце заплутані судові процеси навколо прав на розвідку та видобуток корисних копалин. Інвестори також стикнуться із питаннями землевідведення ділянок, де планується видобуток. Ці проблеми стримували притік інвестицій раніше, вони нікуди не поділися й зараз.

Читати матеріал повністю.