Дайджест: “Аграрії вимагають у Держводагентства зрошувальні системи: суперечка на мільярди вийшла на новий рівень”

Delo.ua, автор Олексій Козаченко, 27.11.2024 р.:

Українська влада не може утримувати меліоративні системи на належному рівні, щорічні витрати на них сягають мільярдів гривень. Реформувати галузь почали два роки тому, передавши утримання насосів та трубопроводів зацікавленим фермерам. Поки результат не радує — в Україні створено 52 організації водокористувачів (ОВК), проте меліоративну інфраструктуру отримали в користування лише три. Для розв’язання проблеми аграрії створили Асоціацію організацій водокористувачів (АОВК), яка боротиметься за продовження реформи водокористування, розповідає її керівник Дмитро Кохан для Delo.ua.

Асоціацію організацій водокористувачів публічно презентували 22 листопада 2024 року, розповідає її виконавчий директор Дмитро Кохан, заступник голови об’єднання “Всеукраїнська аграрна Рада” (ВАР). Причина її створення — повільне просування реформи ОВК, яка почалась перед повномасштабним російським вторгненням. Вона створила стимули та інструменти для приватних інвестицій у сфері меліорації, а аграрії отримали можливість використовувати та модернізувати державні, комунальні та безхазяйні меліоративні мережі. Однак, вже другий рік передача майна затягується, тому головною задачею асоціації стала реалізація законних прав ОВК.

“Наразі реформа мала масштабуватися та об’єднувати вже тисячі аграріїв, але зараз до складу 52 створених ОВК входить лише 150 юросіб-агровиробників”, – додає він. 

До великої війни в Україні під зрошенням було близько 600 тис. га сільськогосподарських земель, а у 2023 році цей показник скоротився вп’ятеро, до 136  тис. га. Всього в країні як зрошувані обліковуються 2,2 млн га.

Втрата Каховського водосховища у 2023 році унеможливила водозабезпечення півдня України. Без води залишились 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% – у Запорізькій та 30% – у Дніпропетровській областях. В регіоні неможливо використовувати понад 350 зрошувальних насосних станцій та близько 1,1 тис. км меліоративних каналів.

На сьогодні на обліку у Держводагентстві знаходиться 235 зрошувальних систем загальною площею 706,9 тис. га та близько 1250 осушувальних систем площею понад 2200 га…

Читати матераіл повністю – за покликанням.