2018-03-01

Голова «Укрнафти» заявляє про навмисне непродовження спецдозволів для компанії з боку Держгеонадр

Голова правління найбільшої нафтовидобувної компанії «Укрнафта» Марк Роллінс заявляє про те, що Державна служба геології та надр навмисне і незаконно відмовляє компанії в продовження періоду дії спецдозволів на видобуток нафти і газу, і справедливості виходить домогтися тільки після довгої судової боротьби.

Про це Роллінс заявив під час форуму «Збільшення національного видобутку, диверсифікації та надійності енергопостачання шляхом реформ, прозорості та модернізації».

«В середині 2017 року всупереч законодавству кілька ліцензій не були продовжені з боку Держгеонадр, і лише після тривалої боротьби в судах ми змогли продовжити дію цих ліцензій», - сказав Роллінс.

Він додав, що через подібні дії Держгеонадр компанія втратила суттєві обсяги видобутку та імпульс до його нарощування.

«Ми втратили видобуток, втратили імпульс, який у нас був, сталася втрата податкових відрахувань через питання, від якого ніхто не виграв», - зазначив голова «Укрнафти».

Він нагадав, що після значного падіння видобутку в 2015 році компанія змогла стабілізувати видобуток в 2016 році, а в першому півріччі 2017 року за дуже обмежених інвестиціях видобуток демонструвала зростання. Тому подібні дії Держгеонадр ставлять під загрозу подальші плани з нарощування видобутку.

При цьому Роллінс підкреслив, що за сприяння з боку держави у вирішенні основних проблем компанії, у тому числі реструктуризації історичної податкової заборгованості, яка виникла через відмову «Нафтогазу» погашати борг перед «Укрнафтою» за газ компанії, «Укрнафта» може в найближчі роки подвоїти обсяги видобутку.

Як повідомляв УНІАН, через непродовження дії спецдозволів на видобуток нафти з боку Держгеонадр, «Укрнафта» була змушена зупинити видобуток на декількох родовищах у Сумській та Львівській областях. В результаті мешканці восьми населених пунктів залишилися без газопостачання, а компанія втратила близько 20% добового видобутку нафти та конденсату.

Також компанія повідомляла, що вчасно і в повному обсязі подала до Держгеонадр необхідні документи на продовження 9 спецдозволів, при цьому посадові особи Держгеонадр неодноразово відмовляли у продовженні терміну дії ліцензій. Для захисту своїх інтересів «Укрнафта» звернулася до суду, який встав на сторону компанії.

За даними «Укрнафти», в 2017 році закінчується термін дії 9 спецдозволів, в 2018-му – 27, а в 2019 році – ще 22 спецдозволів. Голова найбільшої газовидобувної держкомпанії «Укргазвидобування» Олег Прохоренко також неодноразово заявляв про непрозору та неефективну процедуру видачі та продовження ліцензій на видобуток вуглеводнів, що не дозволяє держкомпанії значно нарощувати видобуток газу.

У той же час, дозволи на ділянки, розвідку на яких проводила «Укрнафта», без проведення відкритих конкурсів передаються приватним компаніям.

Так, наприклад, спецдозвіл на розробку Свистунковсько-Черноволуцкього родовища в Полтавській області Держгеонадр без проведення конкурсу і за заниженою вартістю продала маловідомій компанії «Аркона Газ-Енергія», яку пов'язують з юристами з команди президента Петра Порошенка, а «Укрнафті», контрольним пакетом акцій якої володіє держава, було відмовлено за наявності обов'язку щодо сплати податків.

За даними Фіскальної служби, «Укрнафта» зайняла п'яте місце в списку найбільших платників податків за підсумками 2017 року. Компанія минулого року сплатила 10,5 млрд грн, тоді як у 2016 році – 8,8 млрд грн.