Дайджест

2020-11-26

Чому берилій стане одним з найпотрібніших металів XXI сторіччя?

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 24.11.2020

В термінології добувної галузі не так давно закріпилося поняття «критичної сировини» (critical raw material), яке об’єднує низку рідких, нових, але водночас надважливих для економіки 21 сторіччя матеріалів. Переважно це елементи металічної групи та рідкоземи, унікальні характеристики яких людство змогло відкрити для себе завдяки технологічному стрибку в минулому сторіччі. Виникнення цілих нових галузей в машинобудуванні, електроніці та будівництві літальних апаратів стало доступним з відкриттям корисних властивостей таких металів. Звісно, що світовим показникам видобутку того ж літію далеко до сотень мільйонів тонн залізної руди. Але гірнича промисловість вже зробила свій стратегічний вибір та проголосила свій курс саме на інтенсифікацію розробки родовищ цих «нових» елементів. Виключенням не став і берилій. Разом з кобальтом та нікелем, від його доступності у промисловців буде залежати успішність переходу на електромобілі та нові стандарти в галузі телекомунікацій.

2020-11-19

Графітова промисловість України: лідерство тривалістю в 86 років.

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 18.11.2020

Технологічний розвиток зазвичай тісно пов’язаний з альтернативним та неочевидним поглядом на звичні виробничі процеси. Свого часу справжню революцію в галузі електроніки зробили напівпровідники (напевно і зараз цей матеріал ви читаєте зі свого смартфону, який є прямим результатом тієї революції). Ще раніше світ металів підкорили нержавіюча сталь та алюміній, шо дозволило нам отримати відносно дешевий та надзвичайно надійний конструкційний матеріал ( скоріше за все в вашому смартфоні також є деталі з цих двох металів). Наразі одним із головних завдань інженерів стає підвищення ємності та тривалості роботи акумуляторів. В світі електрокарів та наявності Інтернету, автономність пристроїв буде відігравати ключову роль в забезпеченні безперебійної роботи не просто персональних пристроїв, а також і у виконанні державних функцій та безпеці громадян. Вирішити цю проблему в адекватні до сучасних реалій терміни може не лише збільшення видобутку таких елементів як літій та нікель, а й спроба частково замінити їх «традиційними» природними елементами. В якості так званого «рятувального човна» може виступити графіт, у видобутку якого наша країна точно не відстає в світових масштабах.

2020-11-12

Не літієм єдиним або чи стане калій новим “BATTERY ELEMENT”?

Марина Малова, 11.11.2020, Національна асоціація добувної промисловості України

Енергія править світом, проте світ швидко змінюється. Змінюються і вимоги до джерел постачання енергії – вони мають бути екологічно чистими, безпечними та разом з тим енергоємними і довговічними. У цьому світлі швидко зростає попит на широкомасштабні, стійкі та “зелені” системи зберігання енергії. Передусім – це літій-іонний акумулятор (LIB), що широко використовується для різних цілей господарської і побутової діяльності людини завдяки своїм унікальним характеристикам.Однак його доцільність та життєздатність як довгострокового рішення завжди під питанням через брак і нерівномірність географічного розподілу ресурсів літію та токсичність видобувного процесу. Саме в цьому контексті стають важливими альтернативні літій-іонним системи накопичення енергії. Але що може замінити майже незамінний елемент? Відповідь знайшли австралійські вчені з Політехнічного інституту Ренсселера (RPI) під керівництвом професора Нікхіла Кораткара, створивши калієву батарею, яка має властивості по продуктивності як у літій-іонних аналогів.

2020-11-10

Світ впритул підійшов до освоєння корисних копалин на Місяці

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 09.11.2020

Наступного року весь світ буде відзначати грандіозну подію в історії нашої цивілізації. Пройшло 60 років з моменту, коли освоєння космічного простору стало реальністю. Здавалося, ще “вчора” Сергій Корольов двічі не зміг отримати Нобелівську премію через радянський режим секретності, а вже сьогодні Ілон Маск підкорює космос і є чи не найвідомішою людиною на планеті. Змінилися і буденні очікування від можливого опанування найближчих планет. Завдяки програмі SpaceX космічна логістика стає доступною для широких ринкових кіл. Для нас актуальним стає ресурсна складова міжпланетних програм, аніж контакти з іншими світами. І такий дослідницький прагматизм є цілком виправданим. Людство перетнуло червону лінію і ми вже живемо «в борг» у нашої планети. Розвиток технологій дозволяє нам не тільки планувати ефективне ресурсне користування, а й готуватися до нових космічних одиссей. Тільки тепер місце золотого руна займуть надра Місяця, Марсу, поясу астероїдів та супутників Юпітера.

2020-11-03

Мрія Маска: світові запаси кобальту.

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 02.11.2020

Добувна галузь стрімко змінює свої пріоритети. Місце традиційних продуктів виробництва захоплює низка так званих “battery metals” – сполук, які необхідні промисловості для виготовлення акумуляторних батарей, напівпровідників та комунікаційних елементів. Про це вже заявили найбільші світові надрокористувачі – Glencore та BHP. Наша Асоціація вже писала про такі елементи як нікель, цинк, літій та мідь. Сьогодні мова буде йти про надзвичайно красивий метал, без якого неможливо уявити сучасні електрокари, смартфони та авіаційні двигуни. Отже, зустрічайте короля синього спектру ‒ кобальт. Людство відкрило кобальт близько трьох століть тому, і аж до недавнього часу цей метал, традиційно використовуваний для легування сталі або в якості нафтохімічного каталізатора, не зараховувався до ряду найбільш «популярних» елементів періодичної системи. Однак зростаюча роль транспортних засобів з електродвигуном звела кобальт в пантеон ключових металів XXI століття. Поряд з ним частіше згадуються літій та нікель, «супутником» яких кобальт є під час видобутку. Проте цей метал має унікальний цикл виробництва, переробки і збуту, який може викликати неабиякі пристрасті на світових товарних біржах.

2020-10-28

Стан гірничої освіти в світі: уроки та перспективи для України

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 28.10.2020

В цьому матеріалі ми хочемо поговорити про ще одну важливу ресурсну складову, необхідну для побудови успішної гірничодобувної промисловості в нашій країні. І цей ресурс – люди, фахівці які кожен день наповнюють кар’єри та добувне приладдя власними знаннями та духом прогресу. Де навчаються геологи та які особливості має сучасна геологічна та інженерна освіта? НАДПУ розбиралася для вас. Спеціальність «гірнича справа» – це освоєння надр Землі, їх вивчення та використання. Гірничі інженери займаються видобутком корисних копалин та переробкою, а також супутніми дослідженнями, розробкою професійних технологій і програмного забезпечення. Працюючи на шахтах і інших розробках, інженери проводять видобуток і транспортування корисних копалин, вентиляцію, проведення гірничих виробок, а також підтримують шахти в стані, необхідному для експлуатації. В сучасних умовах зростаючого споживання мінеральної сировини та зростаючих потреб людства в нових корисних копалинах, професія гірського інженера не втрачає актуальності та стає все більше технологічною, використовує широке коло провідних комп’ютерних досліджень.

2020-10-23

Чи є в Україні нікель?

Марина Малова, 21.10.2020, Національна асоціація добувної промисловості України

У епоху, коли ринок електрокарів завойовує все ширші горизонти, на зміну традиційній вуглецевій енергетиці приходить “зелена”, метали групи “battery elements” стають індикатором рівня розвитку країни. Одним із таких металів є нікель. Нікель відноситься до групи важких кольорових металів і використовується в різних галузях індустрії, починаючи з виробництва легованої сталі і закінчуючи високотехнологічними розробками у медицині і електротехніці. Нікель – це елемент, який у природі існує у вигляді ряду оксидів, сульфідів і силікатів. Його важливість пояснюється унікальними властивостями: додавання нікелю у сплави підвищує їх міцність, зносостійкість, корозійну стійкість, підвищує тепло і електропровідність, покращує магнітні і каталічні властивості. У ряді галузей промисловості, наприклад, при виготовленні реактивних двигунів, сплави нікелю, незамінні. Це метал, який наразі визнано одним із найцінніших матеріалів, що видобувався у 20-21 століттях. На сьогоднішній день видобутком і переробкою нікелевих руд займаються 22 країни світу. Лідерами галузі вже довгий час залишаються Росія (22-23%), Канада (17-18%), Австралія (10-11%) та Нова Каледонія (10-12%). До списку крупних виробників входять Індонезія і Куба. Руди найвищої якості добуваються на Філіппінах, у Новій Каледонії, Росії та Індонезії.

2020-10-07

Добувна промисловість 2020: ентузіазм та мудрість. Головне з дослідження PriceWaterhouseCoopers

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 05.09.2020

«Велика четвірка» аудиторських компаній регулярно публікує річні звіти, в яких фундаментально аналізується глобальний сировинний ринок. Нещодавно PriceWaterhouseCoopers (PWC) випустили свій аналітичний матеріал, в якому розглянули вплив пандемії коронавірусу на діяльність Топ-40 видобувних компаній світу. Звіт інтернаціональною командою підготували 16 співробітників PWC, які репрезентують головні регіони світового майнінгу. Національна асоціація добувної промисловості України наводить короткий огляд найцікавіших частин аналітики «коронавірусного року»: аналогічні за впливом кризи відбувались в сучасній історії лише двічі, вважають аналітики – у 1944 під час Другої світової війни та після глобальної рецесії 2009 року.

2020-09-28

Чи стане Україна другим Катаром? Про перспективи шельфової розробки нафтогазових родовищ.

Георгій Попов, Національна асоціація добувної промисловості України, 28.09.2020

Кожного разу, після зміни влади в Україні, наші громадяни стають свідками грандіозних обіцянок, які стосуються енергетичної галузі. Країні критично не вистачає власних виробничих потужностей «блакитного» палива. А це означає, що напівфантастичні історії про вирішення енергетичних проблем за 10-15 років стають більш привабливими для найвищого державного менеджменту. Ще в минулому десятиріччі в масовій свідомості панувала думка про наближення кінця ери вуглеводнів. Лунали авторитетні думки, що розвіданих запасів нафти вистачить до 2050-2060 рр. Саме тому тренд переходу на «зелену» енергетику, який охопив добувну галузь в останні роки, пов’язаний не тільки з тиском екологічних активістів. Краще сказати, що «зелена» хвиля визначалася, як стратегія енергонезалежності для розвинених країн.

<< | 2 | > | >>